יוזמת ה-ETIAS איך זה התחיל ומתי זה ייכנס לתוקף?

יוזמת ה- ETIAS איך זה התחיל ומתי זה ייכנס לתוקף?

בחודש אפריל 2016 הוצעה לראשונה יוזמת ה-ETIAS על ידי הנציבות האירופית. הנציבות מהווה את הרשות המבצעת באיחוד האירופי ויוזמת את מרבית מחוקיו. היוזמה הוצעה כחלק מניסיון לטפל בבעיות ביטחון ואירוע טרור כמו גם להתמודד עם בעיית ההגירה.

מטרתו של מנגנון ה-ETIAS הוא להגביר בטחון למדינות החברות באיחוד האירופי וכן לחזק את גבולות אזור שנגן על ידי בדיקה מוקדמת של נתוני המטיילים לפני כניסתם לאזור. מתוך 609 חברי הפרלמנט שהצביעו, 494 החליטו בעד אישור מערכת ה-ETIAS.

בחודש יולי, שנת 2018, הפרלמנט האירופי נתן אישור רשמי להפעלת מערכת ה-ETIAS (מערכת מידע והסמכות לנסיעות ברחבי אירופה) תוך מתן דגש כי המערכת החדשה תכבד זכויות יסוד כמו גם הגנה על נתונים. המנגנון יבטיח שלא יהיה עוד פער מידע בנוגע למטיילים ללא ויזה באזור וכי כל מי שמזוהה כמהווה סיכון הגירה או סיכון ביטחוני יזוהה עוד לפני שהם אפילו נוסעים לגבולות האיחוד האירופי.

רשויות אירופה תכננו בתחילה להתחיל את השימוש במערכת בשנת 2021, אך מאוחר יותר הוחלט כי השימוש ב-ETIAS יידחה לשנת 2025, המטרה של הקצאת הזמן הנוסף הייתה לאפשר לכל המעוניינים בכניסה למדינות שנגן ולמדינות האיחוד האירופי להסתגל למערכת החדשה.

בהמשך, הוחלט כי השימוש אומנם יחל בשנת 2024, אך רק בשנת 2025 הוא יהפוך לחובה ונקבע כי תינתן תקופה של 6 חודשים על מנת לאפשר למטיילים להכיר את המערכת החדשה. בתקופת המעבר יימסר מידע בנוגע לשינויים במדיניות האיחוד האירופי לאזרחי מדינות שלישיות.

נכון להיום מועד סופי ומדויק טרם נקבע אך הצפי כי במהלך שנת 2025.

תהליך קבלת אישור נסיעות ETIAS

מערכת ETIAS תפעל בצורה דומה לתוכניות אישורי נסיעות אחרות בהן נעשה שימוש, כמו למשל: תכנית הנסיעות ESTA בה עושים שימוש בארה"ב.

מה בכל זאת ההבדלים בין ה-ETIAS וה-ESTA?

תהליך קבלת אישור ETIAS צפוי להתבצע במהירות ובקלות וכל שעל מבקש האישור לעשות יהיה להקדיש 10 דקות למילוי טופס מקוון ולשלם אגרה סמלית. פטור מתשלום יינתן לילדים שגילם נמוך מ-18 ולמבוגרים שגילם מעל 70. האישור ניתן למשך 3 שנים ונשלח אל מגיש הבקשה בדואר אלקטרוני.

במסגרת מילוי הטופס המקוון יהיה על מגישי הבקשה לספק בין היתר פרטים אישיים, מידע על הדרכון, תאריך לידה, ארץ מגורים, ארץ לידה ושמות ההורים. כמו כן, יידרשו מגישי הבקשה להשיב על שאלות שנוגעות לרישומים פליליים.

המידע שיימסר ייבדק מול המידע בו מחזיק האיחוד האירופי לגבולות, הגירה וביטחון כדי לקבוע האם המעוניין להיכנס למדינות האיחוד האירופי ומדינות שנגן עלול להוות סיכון ביטחוני. ברוב המקרים יאושרו הבקשות לקבלת ה-ETIAS במהירות, יחד עם זאת, ייתכנו מצבים בהם הבקשה תסורב.

כיצד תמנעו סירוב לבקשת ה-ETIAS?

צוות אתר ETIAS VISA לשירותכם – מסייעים לכם להתכונן לקראת שנת 2025

בכדי למנוע סירוב לקבלת אישור מעבר ETIAS, כדאי מאוד לשים לב לדברים הבאים:

  • בדקו היטב את המידע שמילאתם בטופס המקוון, בדגש גם על איות נכון ומספרים מדויקים.
  • חשוב מאוד ששם מגיש הבקשה יהיה זהה לאופן שבו הוא מופיע בדרכון.
  • מומלץ לתת מידע כנה ואמיתי בנוגע לרישום פלילי.
  • כנ"ל לגבי שאלות שעוסקות במידע בריאותי- יש לרשום באופן כנה שמשקף את מצבכם הבריאותי הנוכחי.
  • יש לוודא כי לא דילגתם על סעיפים או השארתם סעיפים ריקים.
  • יש להימנע מלעבור את תקופת השהייה המקסימלית המותרת.

חשוב להדגיש כי גם בעלי עבר פלילי יכולים לקבל את האישור. היחידה הארצית של ה-ETIAS מבצעת בדיקות מקיפות של כל מגיש בקשה ומקבלת את החלטותיה בהתאם לנתונים האישיים של האדם.

על מגיש הבקשה המקוונת לבדוק את תשובותיו היטב ולוודא שכל המידע הרלוונטי נמסר כהלכה.

חשוב לזכור שתוקפו של האישור הינו 3 שנים ושבמידה שהמחזיק באישור אינו עומד בדרישות ה-ETIAS, עלול האישור להתבטל והמחזיק באישור לא יוכל להמשיך להשתמש בו, שכן כניסתו לאירופה תחסם. כדי למנוע מצבים בהם האישור יתבטל יש להקפיד לציית לחוקי המדיניות של כל מדינה אליה נכנסים.

כאן תמצאו יותר פרטים על תוקף ה-ETIAS

במידה שאדם קיבל סירוב ל-ETIAS, הוא מחזיק בזכות להגיש ערעור על ההחלטה. יש לזכור שמטרת אישור ה-ETIAS היא לשמור עליכם בזמן הטיול ולשמור על תושבי אירופה לכן יש ולנהוג בהתאם לתנאים וההוראות.

הקפדה על כל הפרטים בעת מילוי הבקשה המקוונת תוכל להפחית את הסיכונים לקבלת סירוב לבקשת ETIAS ולאפשר לנוסעים לנסוע ברוגע ושלווה ברחבי אירופה.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.