שאלות נפוצות

שאלות ותשובות בנושא ויזה לאירופה ETIAS

אכן, ישראלים יצטרכו להוציא ויזה לאירופה החל משנת 2023. כל הפרטים באתר.

ETIAS הן ראשי תיבות של European Travel Information and Authorisation System – "מערכת מידע והרשאות אירופאית לנסיעות", זוהי מערכת אלקטרונית המספקת בקרה אחר מבקרים ממדינות שאינן זקוקות לוויזת כניסה לאזור שנגן. המערכת דומה למערכת האלקטרונית האמריקאית לאישור נסיעות (ESTA).

הסיבה העיקרית ליוזמה היא אבטחה. עם העלייה בסיכון למטיילים ברחבי העולם עכב פעולות טרור ועלייה בהגירה בלתי חוקית, האיחוד האירופי החליט להבטיח נסיעות בטוחות בשטחי מדינותיו. ה- ETIAS יפחית משמעותית את חששות האבטחה וכל זאת באמצעות מערכות איסוף מידע ובמאגרי מידע הקיימים.

משמעות הדבר היא שה- ETIAS "יאותת" אם אדם מהווה איום כלשהו על ביטחון מדינות שנגן, מהלך זה יביא לכך שהאדם יישלל מיכולת כניסה ובכך מטפלים ב"איום" מראש.

ברשימת מדינות ה- ETIAS כלולות המדינות הבאות:

אוסטריה, איטליה, איסלנד, אסטוניה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, מלטה, נורבגיה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, שוודיה ושווייץ.

כפי שצוין – במידה שאזרח ישראלי יהיה מעוניין לבקר במדינות הללו הוא יידרש להציג את אישור המעבר כנדרש.

ה- ETIAS הוא חלק מיוזמת חקיקה בין ממשלתית אירופית שנוצרה לשם אכיפת ביטחון המדינות החברות. היוזמה אמורה הייתה להתחיל לפעול בשנת 2021, אך נכון לשלב זה עודכן כי היא צפויה להתחיל בשנת 2023 שטרם נקבע מועד מדוייק.

נכון להיום ישנה רשימה של 60 מדינות עליהן תחול היוזמה והן יידרשו להנפיק את אישור המעבר ה- ETIAS. מדינת ישראל נכללת ברשימה והחל משנת 2023 בעל דרכון ישראלי יידרש בהנפקת אישור מעבר כנדרש.

כן, גם ילדים מתחת לגיל 18 יצטרכו להוציא את האשרה החדשה אך הם פטורים מתשלום האגרה.

ברגע שהיוזמה תופעל, מבקש יידרש למלא את טופס ה- ETIAS בצורה מקוונת.

במילוי הבקשה יש לספק פרטים בסיסים כגון: שם מלא (פרטי + משפחה), תאריך לידה, מין, אזרחות ובנוסף מחזיקי דרכון ישראלי ייתכן ויידרשו לענות על שאלות אבטחה, שאלות בנושאים הקשורים לבריאות ופרטי נסיעות.

לאחר מילוי הבקשה צפויה להינתן תשובה תוך מספר דקות עד 72 שעות.

היוזמה טרם נכנסה לתוקף לכן טרם ניתן למצוא את טופס הבקשה. במעמד אישור היוזמה הוחלט כי המהלך צפוי להיכנס לתוקף בשנת 2021 אך נכון לשנה זו (2020) התקבל עדכון כי המהלך נדחה לקראת שנת 2023. ברגע שהיוזמה תופעל, טופס ה- ETIAS יעודכן באתר וניתן יהייה להגיש בקשות באופן מקוון.

להגשת הבקשה יש להצטייד בפרטים ומסמכים הבאים:

  • דרכון אישי ובתוקף (תוקף של 3 חודשים מעבר למועד השהייה המתוכן).
  • כרטיס דיירקט/כרטיס אשראי בתוקף לתשלום אגרה.
  • כתובת דוא"ל תקינה בה יתקבלו עדכונים לגבי הבקשה כמו אישור המעבר עצמו.

לפי הצהרת האיחוד ייקח לא יותר מ- 10 דקות למילוי הבקשה.

אישור ה- ETIAS יהיה בתוקף למשך שלוש שנים, או עד תאריך תפוגה של הדרכון (המוקדם מביניהם), וניתן להשתמש בו לשהייה של עד 90 יום בפרק זמן של 180 יום.

מאחר וקיימת האפשרות לסירוב ודחיית בקשה להנפקת אישור מעבר יש לוודא שמילוי הטופס מתבצע בצורה נכונה ושהמידע שמסופק מעודכן ותואם למסמכים האישיים. חשוב מאוד לפעול בשקיפות ולענות על כל השאלות בכנות.

דילוג לתוכן