רשימת המעקב של ה- ETIAS: מה זה ומי אחראי על זה?

רשימת המעקב של ה- ETIAS

באמצע 2025 כשתחל מערכת ה- ETIAS לפעול, כל מאגרי המידע יועברו לממשק אחד שיתבסס על כל רשויות אכיפת החוק, ובעיקר האינטרפול האירופאי, על מנת להפוך את תהליך סריקת מבקשי אשרת הכניסה לפשוט ומהיר. במסגרת ההתייעלות החדשה מתגבשת ונבנית רשימת מעקב.

מהי רשימת המעקב של ה- ETIAS?

בקרוב מאוד מערכת האטיאס תחל לפעול כמערך סינון ואישור כניסה לאירופה, וכל בקשות הכניסה יעברו במחשבי מרכז אטיאס. במרכז זה יועברו כל הנתונים של מבקשי הכניסה לאינטרפול האירופאי. כל המידע שינתן עבור קבלת אישור הכניסה הנכסף ישמר במאגרים של ETIAS ויהיה נתון לבדיקות של מערכות שמירת החוק באירופה.

כאשר יעלה צורך בבדיקה מעמיקה אודות מבקר כלשהו המבקש אשרת כניסה, מאגר נתונים זה ישמש על מנת לברר פרטים לעומק. מדובר ברשימת גורמים עוינים, של אנשים המהווים איום בטחוני או פלילי. חברת פרונטקס, האמונה על רשויות משמר הגבול והחופים האירופאית, תנהל את המערכת ותדאג להפיץ את הנתונים בכל רשויות אכיפת החוק של מדינות שנגן.

מדוע יש צורך ברשימת מעקב ומי ינהל את רשימת הגורמים העוינים?

בכל רחבי הגלובוס ישנם אנשים שמעוררים עניין מיוחד בקרב הרשויות עקב פעילות פלילית וטרוריסטית. אנשים אלה מסתובבים בעולם עם מסמכים מזויפים, שמות בדויים ומנסים לחמוק מתחת לרדאר. מאחר ותכלית ה- ETIAS היא הגנה על אזרחי היבשת מפני עבריינים אלו, רשימת מעקב היא כלי חיוני להגנה. הסכנה היא לא רק ממתקפות טרור או פעילות עבריינית, אלא בנוסף גם מסיכון בריאותי. עד לאחרונה מידע רגיש זה היה מצוי בידי משטרה מקומית בלבד. דבר זה עומד בפני שינוי גדול מאוד הודות למאגרי המידע החדשים.

נכון לעכשיו האחריות על צבירת המידע וניתוח הנתונים עבור מציאת גורמי הסיכון האפשריים נתונה בידי האינטרפול האירופאי, כאשר הם מתבססים חלקית על מערך הסינון של ETIAS. עליהם תהיה מוטלת האחריות גם לאיסוף החומר וגם על עדכונו.

מה יוצרי הרשימות מחפשים?

להן רשימת נתונים שעשויים להקפיץ את הרשויות וגם את מערך האטיאס:

 • שמות ושמות משפחה עם קונוטציה טרוריסטית או פלילית
 • מדינות מוצא
 • כתובות מייל מחשידות
 • רישום על ביקור במדינות אויב או אזור מלחמה
 • רישום על מחלות מדבקות
 • רישום פלילי

אם קיים אצל הרשויות מידע הקושר את מבקש הכניסה לפשעי מלחמה, מעורבות או סיוע לגורמי טרור או כל דבר שעשוי להוות סכנה, הדבר יופיע ברישומים. כאשר תסרק רשימת המעקב כנגד מערכות המידע של האטיאס (ETIAS), אם ישנו קשר כלשהו, המחשב אמור לזהות ולהצביע על בעיה.

מה השדרוג הטכנולוגי המביא רישום הזה?

היתרונות של המעקב המקוון הזה רבים ומגוונים והינם למעשה חלק ממחויבותו של האינטרפול האירופאי, כלומר המשטרה של האיחוד האירופאי, לשמירה על הסדר בימים אלה של חוסר ודאות קיצוני באירופה ובעולם כולו. הצורך במערכת מחשבים מתוחכמת שביכולתה להצליב מידע מכמה זירות ברור, ומשאבים רבים גויסו על מנת להפוך מערך זה למתקדם מאוד. הנה חלק ממה שמאפשר את יכולותיה:

 • מחשוב מתקדם הנובע ממחקר רב וחדשנות בנושא לוחמה בפשע
 • שת"פ עם גורמים חסויים (למשל מודיעים)
 • שת"פ עם מערכי בטחון במדינות זרות
 • גישה למאגרי נתונים בינ"ל
 • עבודה לצד משרדי תביעה ציבורית באירופה

במסגרת החלת ויישום ה- ETIAS מושקעים מאמצים אדירים בסיכול טרור ומניעת פשיעה בדרכים מגוונות ורבות. יחד עם זאת, לתייר הממוצע אין מה לחשוש, שכן כל תכליתן של המאמצים היא ביקור בטוח ומעבר חלק.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.