האם ילדים צריכים ETIAS כדי לבקר באירופה?

ילדים ו-ETIAS לפני ביקור באירופה

אחת השאלות שעולה שוב ושוב זה האם ילדים יצטרכו ויזה לאירופה כדי לבקר במדינות אזור שנגן, החל משנת 2025 כשה-ETIAS יכנס לתוקף. מאמר זה מנסה לעשות סדר בנושא ה-ETIAS וילדים ולסייע למשפחות להיערך ולהבין את התהליך.

מה זה ETIAS ולמי זה תקף?

בקרוב מאוד כל אזרח ממדינות שאינן צריכות ויזה לביקור במדינות שנגן, יצטרך להגיש בקשה לקבל את אשרת ה-ETIAS. זה תקף גם לילדים. על פי תקנון ה-ETIAS של האיחוד האירופאי, קטין הוא כל מי שגילו פחות מ18 ממדינות המכונות שלישיות (שעד כה לא נדרש מאזרחיהן ויזה לאירופה) ותקנון זה מבהיר כי קטינים לא יוחרגו מהדרישה להוציא את הויזה לאירופה החדשה.

בין המדינות שעד כה לא נדרש מהן ויזה לאירופה מצויות ארה"ב, יפן, קנדה וגם ישראל. מה שיקבע מי צריך את ה-ETIAS בשביל לנסוע לחו"ל זה מדינת הלאום ולא הגיל של המבקש. בהמשך המאמר נדון בסיבות לדרישת מערך ה-ETIAS באישור כניסה עבור כל ילד ואיך הורה או אפוטרופוס יכול למלא את הטופס עבורו.

מדוע בכלל ילדים צריכים ויזה בשביל לבקר באירופה?

על מנת להבין מדוע ילדים צריכים ויזה בשביל לבקר באירופה, חשוב להבין למה בכלל צריך את ה-ETIAS ולמה מדינות מחוז שנגן זקוקות למערך זה. מערך ה-ETIAS מפותח ע"י הסוכנות האירופאית שאחראית על מערכות אבטחה בקנה מידה עצום בשם הeu-LISA.

המטרה העיקרית של ה-ETIAS היא הגברת הבטחון במדינות שנגן על ידי הגברת שליטה בקביעת מי נכנס לתוך הגבולות החיצוניים. המערכת בודקת את המועמדים לקבלת אשרת הויזה במנעד רחב של מאגרי מידע בינ"ל, במטרה לעלות על גורמים בעלי פוטנציאל להוות איום עוד בטרם כניסתם לאירופה.

סכנת אי בדיקת הילדים

ילדים מהווים חלק גדול מכלל הנכנסים לאירופה שאינם בעלי אזרחות אירופאית, בין אם הם נכסים עם מבוגר או לבד. אילו היה ניתן לקטין לבקר באירופה ללא כל בדיקת רקע היה נוצר פתח פרוץ במאגר האבטחה, ומספק הזדמנות פעולה לאלו שכוונתם פוגענית.

הפיכת בדיקות הרקע לחובה לכל מי שנכנס לאירופה, ללא קשר לגיל, מאפשרת לציבור לבקר באירופה בידיעה שאף אחד לא עובד מתחת לרדאר וכמובן נותנת שקט נפשי לאזרחי מדינות שנגן. גם בארה"ב וקנדה, מערכי ה-ESTA וה-eTA , בודקים את כל המבקרים, ללא יוצא מהכלל.

מה ההבדל בין ה-ETIAS וה-ESTA?

בדיקות רקע ההורים ואפוטרופוסים של קטינים ע"י ה-ETIAS

כאשר מבוגר מגיש בקשה לקבלת ויזת כניסה לאירופה, הנתונים שלו נבדקים מול מידע השמור במאגרי מידע של האינטרפול, היורופול ושאר מערכי ביטחון. כאשר קטין מגיש בקשה לוויזת שנגן, בנוסף לנתונים שלו עצמו ייבדקו גם הנתונים של האחראים עליו. מתוך תקנון ה-ETIAS מובא ההסבר לכך:

"אם קיימת התרעה או דרישה למעצר של הסמכות ההורית או האפוטרופוס החוקי של הקטין המבקש כניסה, בין אם צו מעצר נגדו או כל צו הסגרה, הוא צפוי להיות מוסגר לרשויות ולקטין לא תינתן כניסה."

במקרה וההורים לא יורשו להיכנס מסיבות ביטחוניות סביר להניח שגם הילד לא יקבל אישור כניסה ולא יוכל להיכנס לאירופה.

הגנה על זכויות יסוד

הורים המודאגים לגבי הכנסת הנתונים האישיים של ילדיהם למערכת יכולים להיות שקטים שכן ע"פ מערך האבטחה של ה-ETIAS מבטיח "השיקול המרכזי הינו טובת הילדים." המידע האישי מאובטח ונשמר היטב ע"י טכנולוגיה מתקדמת. לילדים ולקטינים תינתן תשומת לב מיוחדת, בדגש על שמירה קפדנית על בטחונם.

הגשת בקשה ל- ETIAS עבור קטין

משפחות עם ילדים צריכים להתכונן לדרישות הביקור החדשות. הבשורות הטובות הן שהורה או אפוטרופוס יכול למלא את הטופס המקוון ולהגיש את הבקשה עבור הצעיר. המבוגר הממלא את הפרטים צריך לציין שהוא עושה זאת עבור קטין ולמלא כמה פרטים אישיים:

 • שם פרטי ושם משפחה
 • כתובת
 • כתובת מייל
 • מספר טלפון

שאר התהליך הוא אותו דבר כמו מילוי טופס רגיל. על המבוגר להקפיד שכל פרטי הדרכון ימולאו בקפידה ולהעתיק את כל המידע שבדרכון בזהירות על מנת להבטיח שפרטי הטופס נכונים. יש לציין גם את המדינה הראשונה אותה עומדים לבקר. כל תהליך מילוי הטופס של ה-ETIAS עבור הקטין ע"י המבוגר לא אמור לקחת יותר מ10 דקות.

מרבית בקשות הויזה לאירופה עבור קטינים יאושרו באופן מיידי כמעט תמיד ברגע שפרטי המבוגר והקטין ייבדקו ויאושרו. מרגע זה האישור מקושר באופן מקוון לדרכון הביומטרי.

מי יכול להגיש בקשה ל-ETIAS בשם קטין?

לפי סעיף 17 בתקנון ה-ETIAS:

"על הקטין להעביר טופס מקוון חתום על ידי ההורה או האפוטרופוס שלו הסמכות הקבועה או הזמנית בענייני הקטין."

על מנת למלא את הטופס בקשה ולשלוח אותו בשם הקטין, על המבוגר להיות ההורה של הקטין או אפוטרופוס שמונה ע"י בית משפט. אחים גדולים או בני משפחה אחרים אינם מורשים להעביר את הבקשה אלא אם ניתנה להם הרשות לכך בידי החוק והם מוכרים כאחראים זמנית או באופן קבוע לענייני הקטין.

המסמכים שילדים צריכים בשביל לבקר באיחוד האירופי

משנת 2025 על ילדים להחזיק בדרכון תקף עם אשרת ETIAS מצורף. אם הקטין נוסע לבד או עם מישהו שאינו ההורה או אפוטרופוס שלו, יתכן ויהיה צרוך במסמך חתום על ידי ההורה/אפוטרופוס שמאשר לו את הנסיעה. לעניין זה אין חוק קבוע החל על כלל מדינות האיחוד האירופי ולכן כדאי לבדוק מראש את התקנות במדינה בה הקטין עומד לבקר.

ה-ETIAS וקטינים, מה שהכי חשוב לדעת

בנושא ה-ETIAS וילדים, הדבר המהותי לזכור כי האשרת כניסה תאפשר לקטינים את אותם יתרונות שינתנו למבוגרים. אך ישנם גם הבדלים בין הויזה לאירופה לילדים לבין זו הניתנת למבוגרים.

ילדים וה-ETIAS, מה שדומה ומה ששונה

נקודות השקה למבוגרים:

 • בקשת ה-ETIAS לילדים הינה תהליך פשוט וקל ויכולה להיעשות מהבית.
 • אשרת ה-ETIAS תקפה לשלוש שנים מזמן הינתנה, או עד פקיעת תוקף הדרכון, וניתן להיכנס באמצעותה לאירופה כמה פעמים.
 • מרגע קבלת דרכון חדש יש להגיש בקשה לאשרת ה-ETIAS שכן לא ניתן להעביר את הויזה לאירופה מדרכון אחד לאחר.
 • בדיוק כמו מבוגרים, עם השגת ה-ETIAS, ילדים יכולים לשהות במדינות אזור שנגן עד 90 יום בתקופה של 180 ימים.
 • על הקטין להראות את אשרת ה-ETIAS בכל מעבר ממדינה למדינה, גם בתוך אזור שנגן. על אף שעליו תמיד להיות עם הדרכון שלו, מרגע קבלת האשרה התנועה שלו בין המדינות חופשית בתוך 26 המדינות הכלולות בהסדר.

מה ששונה אצל ETIAS לילדים:

 • חשוב שהורים ייקחו בחשבון כי במדינות מסוימות פקיעת תוקף הדרכון של ילדים קצרה יותר משל מבוגרים. באוסטרליה ובארה"ב פג תוקפו של דרכון של ילד לאחר 5 שנים, בעוד שדרכון של מבוגר תקף ל10.
 • בזמן מילוי בקשה ל-ETIAS עבור קטין מבוגר יכול לתת את המייל שלו.
 • על משפחות להגיש בקשה ל-ETIAS עבור כל ילד בנפרד.
חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.