האם ישראלים עם אזרחות כפולה גם יצטרכו את אישור ה- ETIAS?

אזרחות כפולה לקראת הוצאת ה- ETIAS

ה- ETIAS, מערך הסינון החדש של המבקרים באירופה, אמור להיכנס לתוקף החל מ-2025. מגיש בקשת הכניסה, אמור להצהיר באיזו מדינה ממדינות שנגן הוא מתכנן לבקר וכן על כל פרט אישי רלוונטי לביקור, כולל מצב רפואי ואפילו הרשאות פליליות או ביטחוניות. הרשות להיכנס למדינות אירופה בעצם מתבססת על הנתונים שיימסרו.

הרשאה זו מחוברת באופן מקוון לדרכון של התייר, שיכול לנסוע באמצעותו למדינות האיחוד האירופי ושנגן, כלומר המדינות הנכללות ב-ETIAS. זה תקף לכל מדינה שאיננה באיחוד האירופי או בשנגן, ומכונה "המדינות השלישיות", שלא ניתן יהיה להיכנס לאירופה ללא ויזה מהן. רשימת מדינות זו מונה יותר מ-60 מדינות.

מה יתרונות אזרחות כפולה בכניסה לאירופה?

למרות שברחבי העולם, ישנם חוקים ומגבלות שונות לגבי אזרחות כפולה, באיחוד האירופאי רעיון זה מוכר היטב ומבוסס. מסיבה זו, אדם בעל אזרחות גרמנית וצרפתית יכול להשתמש בביקורו בכל אחת מהאזרחויות האלה, מבלי שיישאל על כך. זו דוגמה פשוטה, אך זה נכון גם במקרה ודרכון אחד מהשניים הינו ממדינה שאיננה באיחוד האירופאי. במקרה זה ישתמש התייר בדרכון האירופאי התקף שלו, וייהנה מהזכויות שלו ומחופש תנועה באירופה.

האם כולם צריכים ETIAS?

ישנן מדינות מוצא שאינן ברשימה של קבלת אשרת ה-ETIAS, כך שקבלת האטיאס תלויה בארץ של בעל הדרכון. ישנה רשימה של קצת יותר מ60 מדינות שאזרחיה כרגע מורשים להיכנס לאירופה ללא ויזה ולהישאר בה במשך 90 יום לאורך תקופה של 180 יום.

החל מהשנים הקרובות, אזרחי מדינות אלה יצטרכו להוציא אשרת ETIAS אך מלבד זאת, ימשיכו להנות מאותו חופש תנועה. אזרחים מכל מדינה אחרת, מחוץ לרשימה זו ומדינות חברות באיחוד האירופי או מדינות אזור שנגן, יאלצו להוציא ויזת שנגן בטרם ביקור. לאירופה ישנו מערך המפריד את המבקרים לקבוצות.

חלוקת התיירים הנדרשים להוציא ETIAS

  1. מבקרים ממדינות האיחוד האירופי או אזור שנגן.
  2. מבקרים ממדינות מחוץ לאירופה שכרגע אינם נדרשים לויזה על מנת לבקר באירופה.
  3. מבקרים ממדינות מחוץ לאירופה שכרגע נדרשים להראות ויזה למדינות שנגן על מנת לבקר באירופה.

בקשה וקבלה של ויזת אזור שנגן כרוכה בהשתתפות בראיון אישי ואישורים שונים. זה עלול להיות תהליך ארוך, מסובך, מייגע, וגם יקר. אשרת האטיאס פשוטה בהרבה ואף מהירה יותר. רק מהסיבה הזו משתלם לנצל אזרחות כפולה, ואם יש אפשרות להשתמש באזרחות אירופאית, זה מאוד מקל על תהליך קבלת אישור הכניסה המיוחל.

האם בעל אזרחות כפולה זקוק ל- ETIAS?

אשרת ה- ETIAS הינה הכרחית רק עבור מטיילים המגיעים ממדינות מחוץ לאיחוד האירופאי ואזור שנגן. על מנת להיכנס לאירופה החל משנת 2025 יהיה צורך להחזיק בדרכון ממדינות האיחוד האירופאי, מאזור שנגן או אשרת כניסה מאושרת של ה- ETIAS. למרות שלמרבית המטיילים ישנה רק אזרחות אחת, יתכן והם זכאים לאזרחות נוספת, ממדינה שאינה מצריכה הוצאת ה- ETIAS. דבר זה תלוי במוצא ההורים (לפעמים סבים) וחוקי האזרחות של אותה מדינה.

מתי האזרחות הכפולה היא יתרון?

אזרחות כפולה עשויה למנוע את הטרחה והמאמץ הכרוכים בהוצאת אשרת ה- ETIAS, אך זה לא תמיד יהיה אפשרי. נאמר זאת בצורה הכי פשוטה:

  • בעל שתי אזרחויות שאינן אירופאיות – חייב להוציא ETIAS
  • בעל אזרחות אירופאית ואזרחות שאינה אירופאית – לא חייב להוציא ETIAS

אם באפשרותך להוציא והינך זכאי לאזרחות מאחת ממדינות האיחוד האירופי או מאזור שנגן, הרי שאתה יכול לטייל באירופה בדרכון זה, ואינך צריך את ה- ETIAS.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.