לא, מערכת ETIAS לא תתחיל לפעול בשנת 2024 – כך נמסר ממקורות באיחוד האירופי

דחיית אישור ETIAS לשנת 2025

האיחוד האירופי דחה שוב את תאריך תחילת ההפעלה של מערכת המידע והרשאות הנסיעה לאירופה (ETIAS).

דחייה נוספת להפעלת מערכת ETIAS

עד כה האיחוד האירופי טען נחרצות שמערכת ETIAS תתחיל לפעול עד סוף שנת 2024, אך כעת נמסר מטעם פקיד בכיר באיחוד האירופי שתאריך ההפעלה של המערכת נדחה כעת למאי 2025. בהצהרתו נאמר "קיווינו שהטמעת המערכת תסתיים עד סוף השנה הנוכחית, או תחילת השנה הבאה לכל המאוחר, אך עקב עיכובים בלתי צפויים התברר כי יעד זה אינו בר השגה. כתוצאה מכך תחילת פעילות ETIAS נדחתה למאי 2025, וייתכן שתהיה דחייה נוספת בהמשך".

זו הסיבה שאירופה דוחה את ההשקה של ETIAS

גורמים רשמיים טוענים כי הטמעת מערכת ETIAS מתעכבת בגלל קשיים ביישום מערכת ה-EES. מערכת זו הינה מערכת בקרה של כניסות ויציאות (Entry/Exit System) הרושמת אוטומטית כל כניסה ויציאה של אזרחי מדינות זרות אשר עוברים גבול חיצוני של האיחוד האירופי.

שתי המערכות קשורות אחת לשנייה, ומערכת ETIAS אינה יכולה לתפקד אם מערכת ה-EES לא הוטמעה לפני כן. דוברת האיחוד האירופי לענייני ביטחון פנים והגירה אישרה זאת בעבר, כאשר אמרה כי "התחלת פעולת מערכת ETIAS יכולה להתרחש רק כחמישה או שישה חודשים לאחר הטמעת מערכת EES".

מערכת המידע לכניסות ויציאות האירופית (EES) צפויה להתחיל לעבוד במהלך שנת 2024, אך לא ידוע מתי בדיוק. הכרזה רשמית בנושא צפויה להיות בקרוב.

אז מתי תושק מערכת ETIAS?

דחיית השקת מערכת ETIAS אושרה על ידי מספר גורמים, אך תאריך השקת המערכת משתנה מהכרזה להכרזה.

נוסף להצהרת הפקיד הבכיר מהאיחוד האירופי, דחיית מערכת ה-ETIAS אושרה גם על ידי משרד החוץ הצרפתי. לפי הנציג, השקת מערכת ה-ETIAS מתוכננת לשנת 2025 אך לא צוין תאריך יעד ספציפי.

מצד שני, מטעם מזכירות ההגירה השוויצרית נטען כי המערכת לא תיכנס לפעולה לפני מאי 2025- מה שמרמז על כך שהשקת המערכת תידחה למועד מאוחר עוד יותר. המזכירות הצהירה כי "נכון לעכשיו, מערכת ה-ETIAS תתחיל לפעול במאי 2025 לכל המוקדם".

עם זאת, המנהל הכללי לענייני הגירה ופנים של האיחוד האירופי לא נתן תאריך יעד מדויק להשקת מערכת ה-ETIAS.

"תאריך כניסתה לפעולה של ETIAS אינו ידוע עדיין, הכרזה לגבי תאריך מדויק צפויה להיות בסוף שנת 2024".

כבר ביולי נטען שצריך להפריד בין מאגר המידע של שתי המערכות כדי שמערכת ETIAS תוכל להתחיל לפעול כבר במאי 2024, אך לא נעשה שום דבר בנושא עד כה.

לכן סביר להניח שבחצי השנה הקרובה, לפחות, בעלי דרכון ישראלי לא יצטרכו למלא ויזה כלשהי לפני נסיעתם לאיחוד האירופי. כמובן שיש לשים לב להתראות או דרישות מיוחדות לפני מדינת היעד ולוודא שהדרכון שלכם תקף לשלושה חודשים לפחות ממועד תחילת הנסיעה.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.