האיחוד האירופי שוקל ניתוק מאגרי EES ו-ETIAS

ניתוק מערכות ETIAS וEES

מסמך ניתוח מדיניות עדכני חושף כוונות פוטנציאליות להפריד בין שני מאגרי המידע המתוכננים המורכבים מנתונים ביומטריים- מערכת הכניסה\יציאה EES ומערכת המידע וההרשאות האירופית ETIAS.

לפי דיווח של ועדת הגבולות, יש צורך בניתוק הפרויקטים כדי ש-ETIAS תוכל להיכנס לפעילות מלאה כבר במאי הקרוב. "ניתוק פירושו ש-ETIAS תוכל להיכנס לפעולה באופן ריאלי במאי 2025, אם ההחלטה לנתק את שני הפרויקטים תאושר בהקדם ובתנאי שכל הדרישות ימולאו" נמסר מנציג הועדה.

כיוון והשקת ה-EES צפויה להידחות עד סוף 2024, ניתוק שני הפרויקטים היא אופציה שכדאי לשקול אותה.

מה המשמעות של ניתוק המאגרים?

לניתוק המאגרים יהיו השלכות מרובות. מבחינה טכנית, אם תתקבל החלטה חיובית להפרדת שני המאגרים, המדינות החברות באיחוד האירופי יצטרכו לשנות את סדרי העדיפויות שלהן בנוגע לפיתוח הטכני של תוכנות ואפליקציות לאומיות.

מבחינת ההשפעה הארגונית, הודגש כי לכניסה המוקדמת של ETIAS לפעולה תהיה השפעה שולית ואין כוונה לחייב התקנה של מצלמות אבטחה או סורקי טביעות אצבעות.

לניתוק הפרויקטים תהיה השפעה גם בגבולות האיחוד. שומרי הגבולות עדיין יאלצו לבצע בדיקה ידנית של כל הדרכונים והחותמות של המבקשים להיכנס כיוון וה-EES עדיין לא יהיה פעיל.

מערכת כניסה ויציאה EES

לכל מי שעדיין לא מכיר, ה-EES היא מערכת אלקטרונית שהאיחוד האירופי מתכנן להשיק בקרוב על מנת לנטר את הכניסות והיציאות של אזרחי מדינות צד שלישי המעוניינים להיכנס למדינות אירופה. מטרת המערכת היא לשמור על ביטחון התושבים ולהגן על הגבולות החיצוניים של אזור שנגן (מוזמנים לקרוא עוד על ה-EES כאן). לעומת זאת, ה-ETIAS נועד לעקוב אחר תנועות של תיירים זרים שאינם זקוקים לויזה כדי להיכנס לאזור שנגן.

שתי המערכות אינן אוספות מידע ביומטרי, אך עם זאת- כל מי שמבקשת אישור ETIAS יידרש שיהיה לו דרכון ביומטרי וזיהוי טביעת אצבע.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.