ויזת נוודים דיגיטליים לאירופה – כל מה שיש להכיר

נווד דיגיטלי על קו החוף אחרי הוצאת הויזה שלו

מאז מגיפת הקורונה עבודה מהבית הפכה להיות צורת עבודה נפוצה יותר ויותר. לא משנה היכן אתם נמצאים, בין אם זה בחדר השינה, בבית קפה או בארץ זרה – כל עוד יש אינטרנט ניתן פשוט לפתוח את המחשב ולהתחיל לעבוד.

כאשר כל מקום יכול להפוך למשרד – ויזות נוודות דיגיטלית הפכו להיות פופולריות בקרב אלו שיכולים לעבוד מרחוק. מדינות ברחבי העולם החלו להנפיק ויזות שכאלו במאמץ למשוך אליהן עובדים בינלאומיים שיוכלו לעבוד בנוחות ומכל מקום.

מה זה "נווד דיגיטלי"?

נווד דיגיטלי הוא מישהו שעובד מרחוק, ותוך כדי מטייל בעולם. לנוודים יש עבודה שהם יכולים לעשות בעזרת המחשב הנייד, הטאבלט או הטלפון שלהם. הם לעתים קרובות פרילנסרים, זאת אומרת – קבלנים עצמאיים או בעלי עסקים משלהם. לעתים הם עובדים עבור חברות מרחבי העולם ואינם נדרשים להגיע למשרד פיזי כלשהו.

לנוודים דיגיטליים רבים יש מגוון מקורות הכנסה, הכוללים כאמור עבודה עצמאית, בלוגים, מכירת מוצרים דרך חנויות אונליין כמו Etsy או Shopify ואף יכולים להרוויח כסף דרך היותם "influencers" – "משפיעני" רשת באינסטגרם או טיקטוק.

למה להיות נווד דיגיטלי?

ישנן סיבות רבות מדוע אנשים בוחרים במסלול חיים זה. יש כאלה שאוהבים את הרעיון של עבודה מרחוק תוך כדי טיול ברחבי העולם. אחרים לא אוהבים את סגנון החיים של ללכת לאותו המשרד כל יום.

ישראלים רבים בוחרים להיות נוודים דיגיטליים כיוון וזה מאפשר להם להרוויח כסף במשכורת ישראלית, ולחיות בתנאים נוחים יותר וביוקר מחייה זול יותר ברחבי העולם. ויזת נווד דיגיטלי באירופה במדינות כמו פורטוגל או קפריסין מאפשרות מחייה זולה במזג אוויר נוח, טיול בנופים מדהימים והנאה מהתרבות המקומית לאורך זמן ולא רק בחופשה קצרה.

אז מה זאת בעצם ויזת נוודות דיגיטלית?

ויזה זו מאפשרת לעבוד עבור מדינה שאינה המקום בו בחרתם לגור. בדרך כלל כדי לגור ולעבוד במדינה אחרת יש צורך באישור עבודה ולשלם מיסים במדינה בה בחרתם לגור, אך לא כך במקרה של ויזת נווד דיגיטלי. ברוב המקרים, בעלי הויזה לא חייבים לשלם מיסים במדינה בה הם מתגוררים באופן זמני בזכות הסכמים בין המדינות שמונעים מקרים של כפל מס.

בעל הויזה יהיה זכאי להיות תושב זמני במדינה אחרת, זאת אומרת – לגור במדינה בה בחר למשך תקופת הזמן שאושרה בלי לשלם מיסים בה, ותשלום המיסים יהיה רק ל"מדינת הבית" של הנווד. כך למשל, ישראלי בעל ויזת נווד דיגיטלי בפורטוגל יכול להתגורר זמנית ולעבוד מפורטוגל, בעוד הוא משלם מיסים למדינת ישראל על פי הנדרש.

מהם התנאים הבסיסיים לקבלת הויזה?

לכל מדינה תנאים שונים לקבלת הויזה. ככלל, אלו דרישות הבסיס:

  • על המועמד להיות בעל עבר פלילי נקי
  • על המועמד להיות חתום בהסכם עבודה מחוץ למדינה בה הוא מבקש את הויזה
  • על המועמד להיות מסוגל לספק את שירותיו באופן מרוחק באמצעות שירותים דיגיטליים
  • למועמד צריך להיות ביטוח בריאות שמכסה את השהייה במדינה הנבחרת
  • על המועמד לעמוד בהכנסה החודשית המינימלית שנקבעה על ידי המדינה בה הוא מבקש ויזה

אילו מדינות באירופה מציעות ויזת נוודות דיגיטלית?

מדינות רבות מציעות ויזת זו, כולל מדינות באיחוד האירופי. לכל מדינה חוקים משלה לגבי תהליך הבקשה ודרישות שונות לאישורה. אנו מציעים לפנות קודם כל לשגרירות המדינה בה אתם מעוניינים להגיש ויזה ולבדוק האם אתם עומדים בדרישות הבסיס להגשת הבקשה כיוון וייתכן שיהיו שינויים ועדכונים בדרישות בכל עת.

בין המדינות המציעות ויזת נוודים דיגיטליים לאירופה לישראלים הן:

ויזת נוודים דיגיטליים לפורטוגל פורטוגל

ויזת הנוודות הדיגיטלית לפורטוגל מאפשרת לעובדים מרוחקים, המועסקים בחברות הממוקמות מחוץ לפורטוגל, לעבור לגור ולעבוד מפורטוגל. תנאי השכר הבסיס עבור הגשת הויזה היא הכנסה העולה פי ארבע משכר המינימום הפורטוגלי – זאת אומרת שעל המועמד להרוויח מעל ל-2,700$ בחודש.

ויזת נוודות דיגיטלית לפורטוגל תקפה לשנה, ובמקרים מסוימים ניתן לחדש אותה עד חמש שנים. נוסף לסף ההכנסה החודשי, על המועמד להציג הוכחה להכנסותיהם בשלושת החודשים שקדמו לבקשתם, חוזה העסקה או הוכחה לעסק עצמאי שמניב את הרווחים הללו והוכחות על תשלום מס בארצם.

מי שמעוניין לעבוד בפורטוגל אך אינו עומד בתנאי סף ההכנסה הנדרשת לקבלת הויזה של פורטוגל יכול לנסות ולהגיש ויזת D7 כיוון והיא דורשת סף הכנסה נמוך יותר.

ויזת נוודים דיגיטליים לקרואטיה קרואטיה

על פי משרד הפנים בקרואטיה, הויזה של קרואטיה מאפשרת לעובדים מרוחקים לעבור לקרואטיה לתקופה מקסימלית של שנה אחת, לעיתים פחות, וללא אפשרות להארכה. נוודים דיגיטליים שירצו לשהות בקרואטיה לפרק זמן ממושך יותר יצטרכו להגיש בקשה חדשה שישה חודשים לאחר פקיעת תוקף הבקשה שאושרה להם בעבר, והם יצטרכו לעזוב את קרואטיה בתקופת הזמן הזאת ולחזור לגור בה רק אם אושרה בקשתם בשנית.

כדי להיות זכאי לויזה בקרואטיה על המועמדים להראות הוכחת הכנסה של 2,363 יורו לפחות בחודש. אם המועמד ירצה לגור בקרואטיה לתקופה של שנה הוא יצטרך להראות הוכחה שבחשבונות הבנק שלו יש 28,380 יורו.

ויזת נוודים דיגיטליים לנורווגיה נורווגיה

נורווגיה מציעה ויזה מעניינת מאוד – בתנאי שאתם מסוגלים להתמודד עם הקור העז. "ויזת סבאלברד" האיסלנדית מאפשרת לעובדים מרוחקים להתיישב בסבאלברד בלבד ולעבוד ממנה. סבאלברד הוא ארכיפלג הנמצא באוקיינוס הארקטי, בערך באמצע הדרך מנורווגיה והקוטב הצפוני, והוא אחד החלקים המיושבים הכי צפוניים בעולם. לאור המיקום המרוחק והאינטרס של ממשלת נורווגיה למשוך עובדים מיומנים לשטחה שיעזרו להחיות את הכלכלה שלה, התוקף של "ויזת סבאלברד" הוא לכל החיים.

כל מי שמעוניין לחיות בקור העז חייב להראות הכנסה שנתית של מינימום 35,000 יורו וגם צריך להוכיח שיש לעסק שלו לקוח נורווגי אחד לפחות.

ויזת נוודים דיגיטליים למלטה מלטה

מלטה מאפשרת לעובדים מרוחקים, בין אם עובדים חברה או עצמאיים, לקבל ויזה למחייה ועבודה בשטחה כל עוד הם מוכיחים חוזה העסקה במדינה שאינה מלטה. אם אתם עצמאיים, תצטרכו להוכיח שהכנסתכם מעבודה עולות על 2,700 יורו בחודש. הויזה מאושרת עד לשנה, וניתן לחדש אותה במידה ואתם עדיין עומדים בקריטריונים בעת זמן החידוש.

במקרה שלא ידעתם, מלטה היא מדינת איים קטנה הממוקמת במרכז הים התיכון, מדרום לאיטליה. תמצאו בה נופים מטריפים, אוכל ים תיכוני מצוין ואינספור אתרי מורשת שניתן לבקר בהם. מדינת האיים היפהפייה הזו היא אופציה מצוינת לעבודה מרחוק תוך כדי טיול.

ויזת נוודים דיגיטליים לאסטוניה אסטוניה

גם אסטוניה מעניקה ויזה לעובדים מרוחקים שהינם עצמאיים או בעלי חוזה העסקה מטעם חברה במדינה זרה (מחוץ לאסטוניה). הויזה מקנה זכות לשהות ולעבוד במדינה למשך שנה. על המועמדים להוכיח שהכנסתם בחצי השנה שלפני הגשת הבקשה עלתה על 3,504 יורו בחודש. אסטוניה עדיין אינה מוכרת כיעד תיירותי פופולרי בקרב ישראלים, אך תופתעו לגלות בה תרבות עשירה, נופים משגעים, אוכל מצוין ובתי קפה איכותיים – והכל במחירים נוחים ביותר, מה שהופך את המחייה באסטוניה עם משכורת ישראלית למשתלמת במיוחד.

ויזת נוודים דיגיטליים לספרד ספרד

ויזת הנוודות הדיגיטלית לספרד, לה ישראלים רבים מצפים, צפויה להתחיל בסוף 2023. הזכאות והדרישות הכספיות לויזה עדיין לא ברורות מכיוון שממשלת ספרד עדיין לא הכריזה על התנאים. עם זאת, ידוע כי הויזה צפויה להיות תקפה למשך שנה אחת לפחות. ספרד הינה יעד אטרקטיבי במיוחד לנוודים דיגיטליים בזכות מזג האוויר הנוח, התרבות המקומית העשירה, חיי הלילה הסוערים והאוכל המצוין – ולכן ישראלים רבים מצפים להודעה רשמית מצד השגרירות הספרדית.

ויזת נוודים דיגיטליים לאיטליה איטליה

איטליה מציעה ויזה מעט שונה, אשר נקראת "ויזה לעצמאיים" (Self-Employed Visa). הדרישות הבסיסיות דומות לויזות האחרות המוצעות באירופה, כאשר דרישת ההכנסה המינימלית עומדת על 8,500 יורו לשנה לפחות והם דורשים גם הוכחה לביטוח בריאות מתאים בעת השהייה במדינה. הויזה תקפה למשך שנה וניתן לחדש אותה עד לארבע שנים נוספות.

יש לשים לב שבשונה מהויזות האחרות המוצעות באירופה – בויזה זו יש לשלם מיסים לממשלת איטליה בנוסף למיסים המשולמים למדינת ישראל. המיסים עומדים על בערך 5% מסך ההכנסה השנתית, וניתן לקבל הנחה עליהם במקרים מסוימים. יתרון משמעותי לויזה הזאת היא שלאחר חמש שנים ייתכן ותהיו זכאים להיתר שהייה קבוע באיטליה.

ויזת נוודים דיגיטליים לגרמניה גרמניה

בהשוואה לויזות נוודות דיגיטליות אחרות, הויזה הגרמנית כוללת הרבה יותר בירוקרטיה והיא תקפה למשך זמן קצר יחסית. כדי להיות זכאים להגיש בקשה, על המועמד להיות עצמאי ומומחה לבריאות, חוק, מיסים, ייעוץ עסקי, מדע, טכנולוגיה או שפות. המועמדים גם צריכים להוכיח יכולת כלכלית המכסה את שהותם בכך שצריכים להיות להם בין 3,000 ל-5,000 יורו לפחות זמינים בחשבונות הבנק. אלו שיעמדו בדרישות הבסיס לויזה יקבלו אישור שהייה זמני לשלושה חודשים, אותו ניתן להאריך עד לשנה בתנאי שעומדים בתנאים נוספים.

איך מגישים בקשה לויזת נווד דיגיטלי?

תהליך ההגשה משתנה בין מדינה למדינה, אך בבסיסו הוא די דומה. ראשית, יש להיכנס לאתר הרשמי של המדינה בה אתם מעוניינים ולהוריד את טפסי הבקשה הרלוונטיים. בנוסף לכך, עליכם להצטייד במסמכים הבאים:

  1. דרכון בתוקף, הכולל את משך זמן השהייה המבוקש (כך שאם אתם רוצים להשיג ויזה לשנה, הדרכון שלכם צריך להיות בתוקף של שנה לפחות).
  2. מכתב בקשה. לרוב זה נדרש בשביל לפרט מדוע בחרתם במדינת היעד, מה עיסוקכם, היכן אתם מתכוונים לגור וממה משך הזמן המבוקש.
  3. הוכחת תעסוקה – בין אם זה חוזה עבודה בתוקף או אישור על עסק קיים (אם אתם עובדים עצמאיים).
  4. הוכחה של אמצעים כלכליים מספקים – לפי דרישות כל מדינה, בין אם זה הוכחת הכנסה חודשית בסכום שנדרש או סכום מינימאלי בבנק.
  5. הוכחה של ביטוח בריאות המכסה את זמן השהייה במדינה.

לאחר שאספתם את כל המסמכים הדרושים ומילאתם את הטפסים שהורדתם מהאתר, יש להגיש אותם חזרה לאתר הרשמי של המדינה בה אתם מבקשים את הויזה.

כמה זמן נמשך תהליך קבלת ויזת נווד דיגיטלי באירופה?

קבלת הויזה לוקחת בדרך כלל שבועיים עד חודש. עם זאת, זמן הטיפול בויזה עשוי לקחת עד שלושה חודשים, תלוי בשגרירות או הקונסוליה אליהם אתם פונים ובעומס שלהם.

תוקף ויזת נוודות דיגיטלית לאירופה

תוקף הויזה עשוי להיות שנה או שנתיים, תלוי במדינה בה ביקשתם. במדינות מסוימות ניתן להאריך את הויזה בשנתיים נוספות אם אתם עדיין עומדים בדרישות הבסיסיות. יש לבדוק את התנאים הספציפיים במדינה בה אתם מעוניינים.

עלות הגשת הויזה

עמלות הגשת הויזה ואישורה שונות ממדינה למדינה באיחוד האירופי. עלות הויזה יכולה לנוע בין 60 יורו ועד 600 יורו. משך הטיפול בבקשה מהיר יחסית, ועדיין יכול לקחת מספר שבועות.

תנאי תשלום מיסים עם ויזת נוודים דיגיטליים באירופה

אמור, ברוב המקרים אין צורך בתשלום מיסים למדינה בה קיבלתם את הויזה. יש להמשיך ולשלם את המיסים הנדרשים למדינת ישראל כאזרח ישראלי – ביטוח בריאות, ביטוח לאומי, מס הכנסה וכו'. בזכות הסכמים בין המדינות, לרוב לא יידרש כפל תשלום מס מצד המדינה בה קיבלתם את הויזה ובה אתם מתגוררים.

——

לסיכום, אם אתם מחפשים שינוי בחיים – שקלו להפוך להיות נוודים דיגיטליים. כיוון ועבודה מהבית נהייתה דבר נפוץ יותר מאז מגיפת הקורונה, נוודות דיגיטלית הפכה אטרקטיבית עבור יותר אנשים מאי פעם, ולאורח החיים הזה ישנם שלל יתרונות.

אם תרצו לנסות את אורח חיי העבודה מרחוק בזמן טיול באירופה, לפני נקיטת צעדים דרסטיים, יש תחילה להגיש בקשה לויזת ה-ETIAS. בעזרת ויזת ה-ETIAS ניתן לבקר באירופה למשך 90 ימים, בכל תקופה של 180 יום, וכך ניתן להתנסות ולחיות בכמה מדינות שונות באיחוד האירופי לפני שתבחרו את המקום האידיאלי עבורכם.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.