הסוף ל"מצב טיסה"? האיחוד האירופי מאשר שימוש בטלפון במטוסים

שימוש בטלפון ללא מצב טיסה בטיסה אירופאית

לאחר שאיחסנתם את מזוודותיכם בתא המטען שמעל לראשיכם, יישרתם את גב המושב ובדקתם בדיוק היכן יציאות החירום, ייתכן כי בטיסתכם הקרובה כבר לא יהיה צורך לוודא שהטלפון נמצא על "מצב טיסה". האיחוד האירופי הכריז שעד ה-30 ביוני 2023, על כל חברות התעופה האירופאיות לאפשר שימוש בטכנולוגיית 5G במטוסיהן במהלך טיסה בשמי אירופה.

נוסעים בטיסות אירופאיות יוכלו להשתמש בטלפונים הניידים שלהם למקסימום הקיבולת שמאפשרת גלישה בטכנולוגיית 5G, ממש כמו על הקרקע. זאת אומרת שנוסעים יוכלו להשתמש בטלפונים שלהם כדי לשלוח הודעות טקסט, לבצע שיחות ולצפות בסרטונים ברשת. "בכל הנוגע לאפשרויות שמציע חיבור מהיר ונרחב, השמיים כבר לא הגבול" אמר ת'יירי ברטון, הממונה על תקשורת השוק הפנימי של האיחוד האירופי, בהתייחסו להצהרה המרעישה.

איך יהיה אפשר להשתמש בטלפון בזמן הטיסה?

כרגע עדיין לא ברור איך בדיוק יעבוד השימוש ב-5G במטוסים, האם הוא יהיה זמין בחינם או בתוספת תשלום, וכיצד הוא יעבוד בטיסות בינלאומיות אל האיחוד האירופי ומחוצה לו.

עם זאת, סביר להניח שהרשתות הזמינות לשימוש יהיו רשתות אירופאיות – מה שאומר שתצטרכו לרכוש חבילת אינטרנט הזמינה לשימוש בחו"ל לפני הטיסה. כיום כבר אין צורך להחליף לכרטיס סים מקומי במדינת היעד שלכם, אלא ניתן לרכוש חבילת גלישה בחו"ל בקלות באמצעות חברת הסלולר שלכם.

האם טכנולוגיית 5G בטוחה לשימוש במהלך הטיסה?

באופן מפתיע, החלטת האיחוד האירופי עומדת בניגוד חד לאופן שבו ארצות הברית מתייחסת לטכנולוגיית 5G בזמן טיסה. מוקדם יותר השנה, חברות תעופה אמריקאיות שלחו מכתב לממשלת ארה"ב וטענו כי הטמעת טכנולוגיית 5G במטוסים עלולה לסכן את בטיחות הטיסה וכתוצאה מכך לגרום לביטולי טיסות או שינויי מסלול. טענה זו נובעת מכך שהתדר של 5G קרוב מאוד לתדר בו משתמשים המטוסים למדידת גובה, דבר חשוב במיוחד במצבים של ראות נמוכה, ומצב זה יכול לגרום לתקלות רבות ומסוכנות.

באירופה, לעומת זאת, התדרים פחות קרובים ולכן נחשבים בטוחים לשימוש. דאי וויטינגהם, מנכ"ל בטיחות הטיסה הבריטי, אמר ל-BBC שבעבר המליצו להשתמש במצב מטוס מכיוון שהידע על האופן בו טלפונים ניידים משפיעים על מטוסים לא היה מספק – "בעבר היה חשש שהם עלולים להפריע לתפקוד התקין של המטוס, אך נבדק ונמצא שהסיכון להפרעות נמוך מאוד".

בקרוב גם בארה"ב?

בשנת 1991 הכריז ה-FAA (מינהל התעופה הפדרלי) על חוק האוסר שימוש בטלפונים סלולריים במטוסים מכיוון שהם עלולים להפריע למערכת הניווט של הטייס, ומאז החוק לא שונה. חברות תעופה מציעות כבר מזמן אינטרנט אלחוטי בתשלום (ולפעמים גם בחינם) במטוסים, בזכות רשתות ה-Wi-Fi. למרות שהשימוש ב-Wi-Fi במהלך הטיסה מאפשר למשתמשים לגלוש באינטרנט ולשלוח הודעות באפליקציות כמו וואטסאפ, השירות בדרך כלל אינו חזק או אמין מספיק עבור שיחות וידאו או צפייה בסרטונים (ביוטיוב או בנטפליקס). בנוסף לכך, רשתות ה-Wi-Fi אינן מאפשרות שיחות "רגילות" במהלך הטיסה.

בהתחשב בהכרזה של ה-FAA משנת 2018 אשר קובעת כי "שר התחבורה יוציא תקנות שיאסרו על אדם במטוס לבצע שיחות קוליות בטלפון הנייד", לא סביר שארה"ב תלך בעקבות אירופה – גם אם הדבר יתאפשר בזכות טכנולוגיית 5G.

——

הדעות על שימוש בטלפונים במהלך הטיסה חלוקות ביותר. אמנם יש לשירות זה יתרונות רבים, כמו היכולת לתאם בצורה טובה יותר איסוף משדה התעופה או סתם להנות מבינג' של הסדרה האהובה עליכם, אך גם חסרונות רבים – כמו שיחות טלפוניות בקול רם, וחוסר האפשרות להתנתק באמת אי פעם. רק ימים יגידו אם היתרונות עולים על החסרונות.

אז לקראת טיסתכם הבאה לאירופה תזכרו, בנוסף לויזת ETIAS, להצטייד גם בחבילת גלישה בחו"ל ולהנות מאינטרנט מהיר גם בטיסה!

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.