עוד צעד משמעותי בדרך לפטור מוויזה – "הסכם הדדיות" נחתם בין ישראל לארה"ב

הסכם הדדיות בדרך לפטור מויזה לארהב

צעדים משמעותיים בדרך לביטול דרישת הוויזה מישראלים בכניסה לארה"ב כבר הושגו בשנים האחרונות, אך כעת אנחנו מתקרבים לישורת האחרונה. בשבוע האחרון, שגריר ישראל בארה"ב ומקבילו האמריקאי חתמו על ההסכם החשוב שמביא להתקדמות משמעותית בדרך לביטול המדיניות. מהות ההסכם – ישראל מתחייבת להכניס לשטחה אמריקנים מכל מוצא וללא הפליה.

"הסכם הדדיות" והמשמעויות שלו בפועל

הסכם ההדדיות מהווה תנאי מרכזי להשגת התקדמות משמעותית מול האמריקנים. ניתן לתאר זאת כ – 'נאה דורש נאה מקיים'. כמובן שגם האמריקאים מבינים את מצבה הרגיש בטחונית של ישראל אבל לא יכולים להרשות לעצמם הסכם חד צדדי בו רק ישראלים מאושרי כניסה לאמריקה ללא צורך בוויזה ובירוקרטיה עמוסה.

בצד הישראלי הבינו את התנאי אך עלה חשש גדול מצד גורמים בשב"כ בסיכון בהכנסת מסה אמריקאית לישראל ללא כל הפליה וזאת כמובן מסיבות ביטחוניות. בחודשים האחרונים עבדו במרץ בשב"כ על מציאת פתרון ראוי לבעיה זו ואכן השיגו את המטרה הנכספת.

כיום אחריי חתימת ההסכם ההדדי ישראל בטוחה ביכולתה לוודא כניסה של אמריקאים פלסטינים שעלולים להוות איום בטחוני. ראשית, נתחיל לעבוד עם פיילוט שהחל שבוע שעבר שמאפשר כניסה לאמריקאים ממוצא פלסטיני ליהודה ושומרון ורצועת עזה דרך נתב"ג.

לפי גורם רשמי, ישנם כ – 90 אלף אזרחים אמריקאים ממוצא פלסטיני מתוכם כ – 20 אלף תושבי יהודה ושומרון. למרות ההסתייגויות מצד השב"כ הוחלט בביטחון מלא שהתוכנית שהציגו השב"כ לתפעול הכניסות לארץ מספקת ובטוחה בכדי להמשיך אל עבר השגת הפטור המלא.

האמריקאים מבקשים הדדיות מלאה

התעקשות האמריקנים על הסעיף המאפשר לכל אמריקני מכל מוצא שהוא להיכנס לשטחי ישראל באופן שווה נובעת בעיקרה מרצון ליצירת שוויון בין אזרחיה.

אמריקה לא יכולה לעמוד מאחורי הפליה כזו או אחרת כאשר מדובר באישורי יציאה וכניסה למדינה שלה. לא תוכל היא להודיע שניתן להכניס לישראל רק לחלק מהמאריקנים. ולכן, סעיף זה מהווה צעד משמעותי ולא מתפשר מהצד האמריקני.

כעת, הפיילוט מבקש להוכיח לאמריקאים שגם אמריקאים ממוצא פלסטיני יכנסו לישראל ללא עיכובים מיותרים ובצורה חלקה. וזה בדיוק מה שהאמריקאים יחכו לראות כאשר הם בוחנים את הפיילוט המדובר.

לפניי כשבוע נאמר מפי דובר מחלקת המדינה האמריקנית מתיו מילר כי "אנו מצפים שישראל תודיע על שינויים במדיניות להבטחת טיפול זהה לכל האזרחים האמריקאים ללא קשר למוצאם" והוסיף כי "בשבועות הקרובים ננטר את המדיניות והתנאים של תוכנית הפטור, ועד ה – 30 בספטמבר הממשל יקבע אם ישראל עומדת בתנאים להתקבל לתוכנית".

בתגובה, נמסר מגורמים ישראלים המבקשים להדגיש שאין כאן שום עניין פוליטי אלא רק מקצועי וישראל חותרת להשגת הסעיפים הקריטיים בהסכם.

משמעות תדמיתית חשובה עבור ישראל בראי העולם

המשמעות של ביטול הצורך בוויזה עבור ישראלים בכניסה לארה"ב אינו מקדש רק את הנוחות והיעילות לתיירים. מדובר על שינוי המעיד על הקשר החזק בין המדינות, על התמיכה האמריקאית בישראל.

למעשה, המסר שנשמע מידי המעצמה הגדולה בעולם הינו שהיא מאפשרת לישראל להכנס חופשי למדינה שלה משמע ישראל היא דמוקרטיה חזקה ובטוחה ליצירת קשרים חזקים במזרח התיכון. ראש המטה לביטחון לאומי של ישראל, צחי הנגבי, אמר "זה ציון דרך רב חשיבות, המקרב אותנו לעמידה מלאה בתנאים של ממשלת ארה"ב בנוגע למועמדות לתכנית הפטור".

כיצד ישראלים ייכנסו לארה"ב אם וכשהפטור מויזה ייכנס לתוקף?

אם וכשאר תוכנית הפטור מויזה תיכנב לתוקף, אזרחים ישראלי יידרשו להוציא אישור הנקרא ESTA דרך מילוי טופס אונליין ולענות על מספר שאלות כגון פרטים אישיים, מידע על הנסיעה, פרטי דרכו ועוד.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of פטור מויזה לארה"ב ESTA
פטור מויזה לארה"ב ESTA

תוכנית פטור מויזה לארצות הברית לישראלים - ESTA.
כל המידע, החדשות והעדכונים על ה-ESTA, היתר הכניסה לארה"ב לישראלים החל משנת 2024.

אישור ESTA לארה״ב
בראש שקט

שלח לנו ווטסאפ בקליק, ונציג יעשה לך סדר 🤩