אישור ESTA לעומת ויזה לארה"ב – כל מה שרציתם לדעת

הבדלים בין ESTA לויזה רגילה לארהב

מה ההבדל בין ה-ESTA לויזה רגילה לארה"ב?

אישור הכניסה האלקטרוני לארה"ב, ESTA, מאפשר לנוסעים להיכנס לארצות הברית לתקופה של 90 ימים למטרות טיולים או עסקים לטווח קצר. ויזה, לעומת זאת, היא היתר המאפשר שהייה לטווח ארוך יותר בארה"ב לצורך עסקים או למטרות תיירות, לימודים או עבודה בארה"ב.

כיום, כל בעל דרכון ישראלי שרוצה לנסוע לארה"ב מחויב בהגשת הויזה המתאימה למטרת הטיול שלו. הגשת הויזה היא תהליך ארוך יחסית, הדורש מילוי טפסים ארוכים ואפילו ראיון בשגרירות ארה"ב. אך ייתכן שבקרוב מאוד ישראל תהיה זכאית להצטרף לרשימת המדינות הזכאיות לפטור-מויזה – ESTA.

אז מה זה ESTA?

ה-ESTA (Electronic System for Travel Authorization) הוא טופס פשוט המאפשר כניסה לארה"ב למטרות טיול או עסקים לטווח קצר ולמשך תקופה של פחות מ-90 יום. התוכנית היא מעין 'פטור מויזה', המאפשרת לאזרחי המדינות הזכאיות תהליך מקוצר אם מעוניינים לנסוע לארה"ב.

כל מבקר לארה"ב חייב להגיש בקשה ל-ESTA או ויזה, בהתאם לזכאות המדינה ממנה מגיע. כיום, ישראלים חייבים להגיש בקשה לויזה בהתאם למטרת הנסיעה שלו – תהליך ארוך ומסובך יחסית. במידה ותוכנית הפטור מויזה לארה"ב תמומש, כל בעל דרכון ישראלי יוכל למלא טופס ESTA בלבד – תהליך הרבה יותר מהיר ונוח מאשר הוצאת הויזה. מטרת טופס ה-ESTA היא לוודא שאין לכם עבר פלילי או שגורשתם בעבר ממדינה כלשהי. תשובה על מילוי הטופס יכולה להגיע תוך 24 שעות לאחר הגשת הבקשה.

חשוב לזכור – גם אם אזרחי ישראל יהיו זכאים לפטור מויזה, עדיין ישנם מקרים בהם צריך להגיש ויזה לארה"ב, בהתאם למטרת הנסיעה.

מקרים בהם ניתן להגיש בקשה ל-ESTA

 1. כאשר מטרת הנסיעה היא לטיול (עד 90 יום).
  נסיעות פרטיות, משפחתיות, קבוצתיות, ביקור חברים או קרובי משפחה, פעילויות התנדבותיות, השתתפות באירועים ותחרויות ללא שכר.
 2. נסיעת עסקים (עד 90 יום).
  השתתפות בדיונים עסקיים, משא ומתן, השתתפות בפגישות, השתתפות בכנסים ואירועים מיוחדים או מקצועיים ללא שכר.
 3. בעת מעבר בארה"ב למדינה אחרת ("קונקשן").
  בעת מעבר בשדה התעופה בארה"ב למדינת שלישית, גם אם זה כולל שהיה קצרה בשדה התעופה.

ככלל, ניתן לקצר ולהגיד שיש להגיש ESTA על כל נסיעה שהיא למטרות הנאה או עסקים מתחת ל-90 יום. יש לזכור להגיש בקשה ל-ESTA גם כאשר שוהים בארה"ב למשך מספר שעות בלבד ואפילו אם יש לכם רק מעבר (קונקשן) בשדה תעופה באמריקה.

מקרים בהם יש להגיש בקשה לויזה לאמריקה

ישנם סוגים שונים של ויזות בהתאם למטרות הנסיעה לארצות הברית, ודרישות הקבלה ומשך השהייה משתנים לפי מטרות וצרכי הנסיעה. עליכם לבדוק מהי הויזה המתאימה ביותר למטרת הנסיעה שלכם. כאמור, גם כאשר בעלי דרכון ישראלי יוכלו להגיש טופס ESTA בלבד, עדיין ישנם מקרים בהם צריך להגיש ויזה וזאת בהתאם למטרת הנסיעה.

אלו המקרים בהם יהיה צורך להגיש בקשה לויזה לארה"ב (למרות תכנית הפטור-מויזה):

 1. כאשר הנסיעה המתוכננת לארה"ב היא מעל ל-90 יום, לא משנה מאיזו סיבה.
 2. באם הנסיעה לארה"ב היא למטרות עבודה בתשלום או למטרות עסקיות ארוכות טווח (B1). אם הנסיעה לארה"ב היא למטרות תעסוקה אבל היא קצרה מ-90 יום – עדיין צריך להגיש ויזה.
 3. אם מטרת הנסיעה היא לצורך לימודים, כאשר הלימודים הינם 18 שעות שבועיות או יותר. תנאי זה תקף גם אם משך הלימודים הם פחות מ-90 ימים.
 4. באם מתוכננת שהייה ארוכה בארה"ב הקשורה לתחום מיוחד, מיומנות ספציפית או תחום אמנותי. אם אתם מתכננים לשהות בארה"ב לתקופה ארוכה למטרות פעילויות בתחומים מיוחדים כמו חינוך, מדע, היסטוריה או רפואה, הדרכה כלשהי, בידור או ספורט – יש להגיש בקשה לויזה מתאימה.

אלו הויזות העיקריות שתידרשו להגיש לפי מטרת הנסיעה שלכם לארה"ב:

ויזה F1 אוניברסיטאות ובתי ספר תיכוניים מוסמכים בארה"ב, לימודי שפה מורשים בארה"ב
ויזה M1 לימודים בבתי ספר מקצועיים מיוחדים
ויזה J1 חילופי סטודנטים באוניברסיטאות מורשות
ויזה B1 כנסים מקצועיים, עסקים ומחקר לטווח קצר
ויזה B2 תיירות, טיול או השתתפות באירועים בארה"ב

ויזת B1 נדרשת עבור נסיעה למטרות עסקים, ו-B2 עבור מי שמעוניין לבקר בארה"ב לטיול שאורכו מעל 90 ימים. ויזות אלו נקראות בשם הכללי "B-Visa" והן נחשבות הוויזות הכלליות והנפוצות ביותר לארה"ב. ניתן להגיש B-Visa עבור מגוון רב של סיבות והן מאושרות יחסית בקלות, כל עוד אין תקלה חמורה כלשהי או עבר פלילי.

יש לשים לב – ויזה היא אשרת כניסה לארה"ב, ולא הבטחה למשך השהייה בה. תקופת השהייה תיקבע על ידי פקיד ההגירה בכניסה לארה"ב. אם תרצו להישאר מעבר לתקופת השהייה שאושרה לכם תצטרכו להגיש בקשה מיוחדת.

מקרים שאינם מאפשרים להגיש פטור מויזה

לא כל אחד יכול להגיש בקשה ל-ESTA. מי שמתאים לאחד מהמקרים הבאים אינו זכאי להגיש בקשה לפטור מויזה:

 • מי שביצע הפרות חמורות או שיש לו עבר פלילי.
 • מי שיש לו מחלה זיהומית מסוימת, כפי שצוין על ידי ממשלת ארה"ב
 • מי שגורש בעבר מארה"ב
 • מי שחרג ממשך השהות שהיה זכאי לה בארה"ב בעבר
 • מי שביקר באיראן, עיראק, לוב, סוריה, סודן או צפון קוריאה מה-1 למרץ 2011.

כל מי שעומד באחד מהתיאורים לעיל- סביר מאוד להניח שטופס הבקשה שלו ל-ESTA יידחה. לכן, יש לשקול הגשת בקשה לויזה.

תוקף ה-ESTA לעומת ויזה

תוקפו של ESTA יפוג שנתיים לאחר תאריך אישור הבקשה. על מנת לחדש פטור מויזה יש להגיש בקשה חוזרת.

ויזה, לעומת זאת, תקפה ל-10 שנים (לרוב). יש לשים לב שהויזה נשארת בתוקף גם אם תוקף הדרכון פג במהלך עשר השנים הללו, ותיאלצו להציג גם את הדרכון הישן וגם את החדש בעת נסיעה לארצות הברית.

מספר הפעמים שניתן להיכנס לארה"ב עם ESTA

אין הגבלה על מספר הפעמים שבהן ניתן להיכנס לארה"ב עם ESTA. עם זאת, אם תסעו שוב לארה"ב זמן קצר לאחר ששהיתם כמעט 90 ימים בנסיעתכם האחרונה, ניתן לשער שתיעצרו לחקירה על ידי קצין הגירה לגבי מטרת הביקור שלכם.

במקרה כזה, תאלצו להוכיח סיבה מוצדקת לביקור בארה"ב. הקפידו להכין מסמכים מפורטים המראים היכן תשהו ומסמכים שמראים מתי ואיך אתם צפויים לחזור לישראל. ככלל, מי שמתכנן לבקר בארה"ב לעתים קרובות או שצפויים לשהות במשך כ-180 ימים בשנה בארה"ב צריך לשקול להגיש בקשה לויזה במקום ESTA.

היזהרו לא להישאר בארה"ב מעבר לתקופה המותרת

שהייה בארה"ב שלא כדין לאחר תום תקופה השעות המורשית שלכם עלולה להוביל לקנסות או עונשים. מי שמתכנן לשהות לתקופה של כמעט 90 יום (השהייה המקסימלית במסגרת אישור ESTA) צריך לתכנן את נסיעותיו בקפידה, מכיוון שאפילו חריגה של יום אחד מעבר למגבלת 90 הימים נחשבת לעבירה על חוק ההגירה של ארה"ב, והעונש על העבירה עלול לגרום לקנסות כבדים – מאסר, הרחקה מארה"ב לתקופה ארוכה ובמקרים מסוימים אפילו איסור כניסה תמידי.

אם הנסיעות שלכם לארה"ב תכופות יחסית, יש לשים לב לא לחרוג מעבר ל-90 הימים המותרים במסגרת אישור הכניסה האלקטרוני ESTA.

כבר היו מקרים (של אזרחי מדינות אחרות שזכאים לפטור מויזה) שביטול או עיכוב בלתי צפוי של טיסה גרר לכך שנוסע חרג ממסגרת ה-90 יום. מומלץ לתכנן לעזוב את ארה"ב לפחות שבוע לפני תום תקופת 90 הימים כדי להימנע מסיטואציות שכאלו.

מה צריך בשביל להגיש בקשה ל-ESTA?

בכדי להיות זכאים להגיש בקשה ל-ESTA צריך שיהיו את הדברים הבאים:

 • דרכון ביומטרי.
 • דרכון בתוקף עד לתאריך העזיבה מארה"ב (לפחות). לכן הקפידו לוודא את תאריך התוקף של הדרכון ולתכנן את תאריכי הנסיעה בהתאם.
 • כרטיס אשראי לתשלום האגרה.

בקיצור – כל מה שחשוב לדעת על פטור מויזה לארה"ב ESTA

טופס ה"פטור מויזה" ESTA מאפשר כניסה לאזרחי המדינות הזכאיות למקסימום של 90 ימים למטרות תיירות או עסקים קצרים. האישור תקף לשנתיים ממועד הוצאתו, והוא מאפשר ביקורים מרובים בארה"ב במהלך תקופה זו. כיום בעלי דרכון ישראלים אינם זכאים ל-ESTA ועליהם להגיש בקשה לויזה מתמאימה בהתאם למטרות הנסיעה בשגרירות ארה"ב, אך בקרוב מאוד ייתכן וישראלים יהיו זכאים לפטור מויזה לארה"ב.

חשוב לדעת שתוכנית ESTA היא מערכת טרום-כניסה שמיועדת לבדיקה זכאות מקדימה לביקור בארה"ב, והיא לא בהכרח מבטיחה את הכניסה לארצות הברית. ההחלטה הסופית על הכניסה נתונה בידי קצין ההגירה בנמל התעופה.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of פטור מויזה לארה"ב ESTA
פטור מויזה לארה"ב ESTA

תוכנית פטור מויזה לארצות הברית לישראלים - ESTA.
כל המידע, החדשות והעדכונים על ה-ESTA, היתר הכניסה לארה"ב לישראלים החל משנת 2024.

אישור ESTA לארה״ב
בראש שקט

שלח לנו ווטסאפ בקליק, ונציג יעשה לך סדר 🤩