איזה מדינות נכללות בויזת שנגן?

מי זקוק לאישור מעבר ה-ETIAS?

אמנת שנגן הינה הסכם שנחתם בין מספר מדינות ברחבי אירופה ומטרתה להנהיג מדיניות הגירה וביקורת גבולות. על אמנת שנגן חתמו בתחילה (במהלך שנת 1985) 5 מדינות: הולנד, לוקסמבורגגרמניהצרפת ובלגיה. עם חלוף השנים נוספו לאמנה מדינות נוספות וכיום חתומות על האמנה 29 מדינות.

מתוך 29 המדינות שחתומות על האמנה, מיישמות אותה 26 מדינות, כאשר מדינות נוספות צפויות להצטרף אליה בהמשך. בין 26 המדינות שפועלות בהתאם למדיניות שנקבעו באמנה נקבעה ויזה אחידה שנקראת: "ויזת שנגן", בכל המדינות הללו הוסרה ביקורת הגבולות, כאשר כל אחת מהמדינות אחראית לעצמה בנוגע למדיניות ההגירה.

בתחילה, לא הייתה אמנת שנגן קשורה לאיחוד האירופאי, אך עם חלוף השנים הפך האיחוד האירופאי לאיגוד שמוסמך עליה. יש לציין שישנן מדינות שחתומות באמנת שנגן ואינן חברות באיחוד האירופאי.

כיצד סייעה ויזת שנגן לאזרחי אירופה?

לפי הסכמי שנגן, כאשר היו אזרחי מערב אירופה צריכים לחצות את הגבולות למדינות הסמוכות, היה עליהם להציג דרכון או תעודת זהות.

אזרחים של מדינות מסוימות היו צריכים להוציא ויזה נפרדת למדינות השונות אליהן רצו להיכנס ומעברי הגבול הרבים הפריעו למסחר ולתנועה. הפרעות אלו הובילו להפסדים כלכליים והקשו מאוד על ההתנהלות.

לאחר שההסכם יושם, בוטלו עמדות ביקורת הגבולות וכבר לא היה צורך להציג תעודות זהות ודרכונים – לא אם המעבר היה הים ולא אם המעבר היה דרך היבשה או האוויר.

ניתן להבין שוויזת שנגן הקלה מאוד על ההתנהלות של האירופאים.

אזרחי מדינות שאינן אירופאיות – וויזת שנגן

לצד אזרחי אירופה, זקוקים אזרחים של מדינות אחרות שמעוניינים לבקר באירופה הוצאת ויזה לאירופה. מבקרים אלו, שמגיעים כתיירים, זקוקים לוויזת שנגן, ולאחר שהם מוציאים אותה הם יכולים להיכנס לכל המדינות שחתמו על ההסכם.

את הוויזה יש לבקש מהשגרירות של המדינה הראשונה שבה מעוניינים לבקר. אזרחים של מדינות שאינן חברות באיחוד האירופאי שמחזיקים באישור שהייה במדינה ממדינות שנגן, יכולים להיכנס למדינות האחרות ולהישאר בהן שלושה חודשים לכל היותר.

במידה שהמטיילים רוצים להישאר במדינה מסוימת למשך זמן רב יותר, הם יצטרכו לקבל אישור שהייה מאותה מדינה. מעבר לכך, קובעת האמנה כי אנשים שמגיעים מחוץ לאזור שנגן צריכים לעבור בדיקה שכוללת בירור זהות באמצעות מסמך זיהוי.

במידה שהנכנס לאזור הוא אזרח של מדינה שלישית, יהיה על האדם להיבדק באופן מקיף יותר ולהציג בין היתר: אמצעי מימון, סטטוס תעסוקתי, ויזה, מסמכים ומידע נוסף.

מטיילים באירופה עם מסמך ETIAS

לקראת שנת 2025, מחזיקי דרכון ישראלי לא יוכלו לטייל ברחבי אירופה ללא אישור מתאים, וכל המעוניינים לבקר באירופה יצטרכו להחזיק במסמך ETIAS.

ברגע שהחוק יופעל אנחנו נדאג לעדכן באתר שלנו את טופס אשרת הכניסה לאירופה ETIAS.

בינתיים אנחנו מזמינים אתכם להירשם ולקבל התראה בהתאם.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.