כיצד ה-ETIAS יסייע בשמירה על בריאות הציבור?

בריאות באירופה בעקבות ה-ETIAS

רבות דובר על תפקיד ה- ETIAS בשמירה על בטחון הציבור נוכח איומי טרור, הגירה המונית ומשבר הפליטים, אך מאמר זה מצביע על נחיצות ה-ETIAS נוכח איום שונה לחלוטין. משבר הקורונה שינה לחלוטין את פניי התיירות בעולם וה-ETIAS הוא אמצעי חיוני בשמירה על בריאות הציבור בזמנים של אי ודאות קיצונית.

איך מגינים על הציבור?

ה- ETIAS שיעלה בקרוב הוגדר כמערך שתכליתו שמירת גבולות מדינות אירופה והגנתה מבחינה בטחונית, אך ישנו אלמנט נוסף ומשמעותי אולי אפילו יותר של ה-ETIAS וזהו העניין הבריאותי. בעצם ה-ETIAS מהווה תהליך סינון המתבסס על מערכות מידע המחזיקות בנתונים על המבקשים כניסה לאירופה.

המערכת המתוחכמת הזו יודעת להצביע על איום בטחוני וכמו כן גם על סיכון בריאותי ולזהות ברגע האמת מי מהווה איום על אוכלוסיית אירופה. מרגע שזוהה איום או סיכון שכזה נשללת ממבקש הכניסה האפשרות לבקר במדינות שנגן. בעוד ששאלת ההגירה ומשבר הפליטים העולמי היוו גורם מכריע ביישום אשרת הכניסה לאירופה, מגפת הקורונה והשלכותיה הרבות והמגוונות הן זרז ולמעשה ההוכחה שה-ETIAS הוא לא רק חשוב אלא גם הכרחי בשמירה על הציבור.

תקנות בריאות חדשות

עוד בטרם פרצה הקורונה כבר היה טופס ה-ETIAS מכוון לאפשרות הכניסה של אזרחים שאינם חלק מהאיחוד האירופי עם מחלות מדבקות. על מבקשי הכניסה לאירופה היה להצהיר אם היו חולים באחת מהמחלות הבאות:

 • צהבת
 • כלבת
 • שחפת
 • איידס/ HIV
 • וירוס הנטה

אלה רק חלק מהמחלות שיש להצהיר עליהן בטופס ה-ETIAS. כפי שהראתה הקורונה, די במחלה מדבקת אחת בשביל לשתק מדינה שלמה, ואפילו יבשת. ה-ETIAS נתפס היום כאחת הפתרונות למצב הזה ותולים בו תקווה בסיוע צמצום ההדבקה.

השינוי הגדול בעקבות הקורונה

הקורונה הופיעה בעולם בסוף 2019 והחלה להראות סימנים של סכנה ממשית על בריאות הציבור בראשית 2020. מאז כל מדינות העולם מצויות במאבק להכיל את המגפה ולשם כך מחוקקים חוקים שונים, מטילים עוצרים, ויוצאים בהגבלות שונות על תנועת האוכלוסייה, במידה כזו או אחרת של הצלחה. גם באירופה הועד האירופאי יצא בשורה ארוכה של תקנות שמטרתן עצירת התפשטות הקורונה.

הצורך לצמצם איומים מבחוץ בכניסה למדינות גדל נוכח המגיפה ועמו באה ההבנה שיש להגביר את שיתוף הפעולה בין הרשויות, שלהן המפתח במניעת התפשטות הקורונה. היום, איום בריאותי עתידי, כבר לא נשמע כמו מדע בדיוני. בדיוק למטרה זו, המידע שנמסר בטופס הבקשה לקבלת ה- ETIAS, ישלח לאחד מהמרכזים הבאים:

 • המרכז האירופאי לבקרת מחלות (ECDC)
 • סוכנות התרופות אירופאי (EMA)
 • סוכנות משמר הגבול האירופאי (FRONTEX)

המטרה של שילוב מספר גורמים האחראים על נושאים ביטחוניים ובריאות הציבור הינה יצירת מוכנות גדולה יותר למצבי חירום רפואיים, כמו גם הגברת היעילות של המסגרות האלה.

תקנות בריאות אירופיות נוקשות יותר

הציפיה היא שהמידע הרפואי שייאסף מטפסי הבקשה ל-ETIAS ימלא חלק חשוב בשיפור תקנות הבריאות באירופה. המידע הזה צפוי לספק למרכזי הבריאות מידע חיוני בנוגע לאיומים עתידיים. נתונים אלה וכלל המידע שנאסף על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) יאפשר לייצר תכנית פעולה אחידה, לזהות מגמות בריאותיות עולמיות וכמובן להיערך טוב יותר אליהן.

בריאות הציבור, היערכות לקראת העתיד

האיחוד האירופי שוקל נקיטת צעדים אשר תכליתן מוכנות גדולה יותר ומניעת התפשטות בעתות של מקרי חירום רפואיים כמו זה שהעולם חווה מאז פרוץ מגפת הקורונה. לצורך כך עלה דיון בכורח בהתקנת מערכת ניתור חדשנית ומתקדמת, שתושם ברחבי האיחוד האירופי ותעצור לחלוטין כל כניסה בלתי חוקית.

מעבר לזה, לצורך היערכות למצבי בריאות קיצוניים, האיחוד האירופי מעוניין ליצור מערך מעודכן בו כל מדינה באיחוד תוכל לעקוב ולדווח מיידית במגוון נושאים אקוטיים כגון:

 • רמת מוכנות צוותים רפואיים לפי אזור
 • מספר מיטות בית חולים פנויות
 • תפוסה במחלקות טיפול נמרץ
 • כמות של אמצעי בריאות ייחודיים (למשל מכונות הנשמה)

באיחוד מאמינים שיש להפיק לקחים ממשבר הקורונה על מנת לוודא שבעתיד ניתן יהיה לספק לרפואה הציבורית אפשרויות רבות יותר במשבר בריאות רחב.

לקחים ממשבר הקורונה עבור הקהילה הרפואית

בהכנה לקראת מצבים בריאותיים לא צפויים בעתיד, האיחוד האירופי קורא לשימוש בטכנולוגיה על מנת להבטיח שבריאות הציבור תשמר. האיחוד האירופי מדגיש כי הנושאים שמומלץ להיערך ולהתעדכן בהם הינם:

 1. מוכנות לכל תרחיש – תרגול מצבי חירום כולל פינוי חולים מבודדים, סיוע במצבי קיצון וכולי.
 2. מעקב אחר התפרצויות מחלות כלל עולמיות כולל מהירות ההתפשטות והשליטה הממשלתית במצב.
 3. הקמת מערך של מעבדות אירופאיות שעובדות בשיתוף.
 4. יצירת צוותי תגובה ראשונית רפואית למקומות בהן פורצת מגפה.

כל הפרמטרים הללו נסמכים על המידע הזמין לאיחוד האירופי והרבה מהמידע הזה יגיע מטפסי הבקשה ל-ETIAS.

שאלות הבריאות בטופס ה-ETIAS

השאלות הנוגעות לענייני בריאות בעיקר עוסקים במחלות שעלולות להוות איום על בריאות הציבור, כלומר מחלות נגיפיות, זיהומיות, מדבקות או טפיליות. על מבקש האשרה לענות בכנות מרבית שכן הטעיה מכוונת, שבמקרה ותמצא, עשויה לגרום לבעיות שונות במקרה ויש צורך בטיפול רפואי או אם יש צורך בשימוש בביטוח הרפואי. התשובות יבדקו מול מאגרי מידע רפואיים כמו גם מול מאגרי מידע ביטחוניים.

מה יופיע בטופס ה-ETIAS?

ה-ETIAS והשלכות עתידיות

היום הגישה הרווחת בקהילה הרפואית הינה שאילו ה-ETIAS היה מיושם לפני שנתיים-שלוש היתה לזה השפעה משמעותית במניעת התפשטות הנגיף. מעקב האיחוד האירופי אחר מבקרים וארץ מוצאם באמצעות ה-ETIAS היא קריטית כשמדובר בסכנות לבריאות הציבור. למרות שאין דרך לסגור הרמטית אזורים בפני מגפות, התפיסה היא כי בעזרת המידע של ה-ETIAS לפחות ניתן יהיה למזער סיכונים ולמנוע התפשטות עתידית.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.