האם צריך ETIAS בשביל לבקר במיקרו מדינות?

מפה של מיקרו מדינות באירופה

מיקרו מדינות זה הכינוי של מדינות קטנות כמו נסיכות מונקו או הותיקן. במאמר הזה ננסה להבין את השפעת ה-ETIAS על מדינות אלו, החוקים החלים עליהן ומה כדאי לדעת לפני שמתכננים נסיעה אליהן.

מדינות אירופה מתכוננות לבוא ה-ETIAS

כל מי שאינו אזרח האיחוד האירופי או מדינות שנגן יצטרך להוציא את אשרת ה-ETIAS בשביל לבקר ברבות ממדינות אירופה. תכלית אשרה זו היא להדק את הביטחון ברחבי אירופה, לשמור על גבולותיה מפני הגירה בלתי חוקית ולמנוע אירועי טרור ופעילות פלילית ברחבי היבשת. במרבית המקרים, כ95% למעשה, ה-ETIAS ינתן למבקשים וכך אפשר יהיה לבקר במדינות ברית שנגן והאיחוד.

עם זאת, ישנן מספר מדינות קטנות, הקרויות מיקרו מדינות שרצוי לבדוק אם ה-ETIAS מהווה אשרה מספקת בשביל לבקר בהן. שאלות רבות עלו במיוחד לגבי ארבע מדינות הקטנות בהקשר של הויזה לאירופה, וכדאי להבין את התמונה לפני שיוצאים לדרך.

מהן מיקרו מדינות?

מיקרו מדינות הן שארית של ההיסטוריה של חלוקת האדמות באירופה שהייתה מורכבת מנסיכויות וממלכות קטנות. קצת קשה להכניס את כל המיקרו מדינות לתוך הגדרה כוללת אחת אבל לרב להכוונה למדינה קטנה, עצמאית שיש לה אוכלוסייה קטנה או שטח קטן יחסית. האוכלוסייה לרב מונה פחות מ400,000 בני אדם. מיקרו מדינה היא ישות ריבונית שהצליחה לשמור על עצמאותה ולא להיבלע בתוך המדינות המקיפות אותה.

הכללים המגדירים בדיוק מה היא מדינה כזו אינם חד משמעיים, ויש טענות לכאן ולכאן. יש כאלה הטוענים  למשל שאיסלנד היא מיקרו מדינה, כי אוכלוסייתה היא פחות מ400,000 ואילו אחרים הטוענים כי הותיקן אינה מדינה במובן של סמכות מדינית.

בתוך אירופה כיום ישנן 6 מדינות המוגדרות רשמית כמיקרו מדינה:

 1. אנדורה
 2. מונקו
 3. סן מרינו
 4. הוותיקן
 5. מלטה
 6. ליכטנשטיין

ליכטנשטיין ומלטה הינן מיקרו מדינות אבל מכיוון שמלטה חברה באיחוד האירופי ואילו ליכטנשטיין חלק מהאזור המסחרי האירופאי, הן כבר כלולות ברשימת מדינות ה-ETIAS. כלומר, לגבי השתיים האחרונות בודאות יש להוציא טופס ETIAS לפני ביקור.

בעיית המיקרו מדינות

למרות שמדינות אלה קטנטנות, הן עדיין יעד אטרקטיבי עבור תיירים רבים ונוצר בלבול לגבי מעמדן מבחינת ההכרח להוציא אשרה לביקור בהן. מאחר ומדינות אלו אינן חברות בברית שנגן וגם לא באיחוד האירופאי, ה-ETIAS לא אמור לחול עליהן. נניח שמבקר מישראל מגיע לרומא ורוצה לבקר בוותיקן.

חשוב לדעת האם ה-ETIAS יחול גם פה או שיהיה צורך באישור אחר. האם המדינות בתוך מדינות הללו יגרמו לעומס ופקקים בכניסה ולמעשה יפריעו לשאיפה ל"אירופה ללא גבולות" שה-ETIAS עומד ליצור? כדאי לנסות להבין את השאלות האלה לעומק לפני שיוצאים לדרך על מנת למנוע כאב ראש עתידי.

הסכמים אירופאיים

המיקרו מדינות, כולל מלטה וליכטנשטיין, הן חלק מהמבנה האירופאי, אם כי לא כל הכללים האירופאיים חלים עליהן. לכל אחת מהן הסכמים מול האיחוד האירופי בנוגע לאזרחות, מטבע והמעבר של סחורות ואנשים.

כולן משתמשות במטבע האירו, חוץ מליכטנשטיין, שמשתמשת גם בו בנוסף למטבע השוויצרי. מלטה היא חברה מלאה באיחוד האירופי. אנדורה, סן מרינו ומונקו לוקחות חלק בהסכם הכלכלה האזורי, מה שמאפשר תנועה חופשית בתוך מדינות האיחוד.

למרות שהוותיקן לא חברה באיחוד האירופאי, היא נמצאת בתוך איטליה וחלים בה אותם תנאים למעבר כמו איטליה, ואילו בליכטנשטיין המצב דומה, כי היא חברה במדינות שנגן, למרות שהיא לא באיחוד.

כניסה ויציאה ממיקרו מדינות

הודות לגודלן ומיקומן, לא תמיד קל להגיע אל מדינות קטנות אלה שאין להן בהכרח שדה תעופה או נמל. ישראלים יצטרכו להגיע בטיסה למדינה שכנה ואז להמשיך ברכב. למבקרים במונקו, סן מרינו והוותיקן יש צורך להיכנס לאחת ממדינות האיחוד האירופי השכנות ורק אז להמשיך ליעד.

מבחינת הוצאת אשרת ETIAS למדינות מונקו, סן מרינו והוותיקן, יצטרכו ישראלים לעשות את אותו תהליך מילוי טופס מאחר והן חלק מהסכמי שנגן. היוצאת דופן היחידה היא אנדורה שמצויה בגבול ספרד צרפת, אך דבר זה עשוי להשתנות בשנים הקרובות. התשובה הקצרה לשאלה העומדת במרכז המאמר היא שכן, בכניסה למיקרו מדינות, ישראלים ושאר מבקרים יצטרכו בקרוב להציג את אשרת ETIAS. הסיבה לכך היא שבכל מקרה במעבר למדינות אלה עוברים בתוך מדינות אזור שנגן.

איך מגיעים לכל אחת מהמיקרו מדינות?

ביקור באנדורה

אנדורה מוקפת במדינות מכל צדדיה, ואין לה שדה תעופה. היא גובלת בספרד וצרפת. שדות התעופה הקרובים ביותר הם:

 • שדה התעופה הקרוב ביותר מהצד הצרפתי קרוי טולוז-בלנייק (Toulouse Blagnac) או פרפיגנן-ריבסלטס (Perpignan-Rivesaltes).
 • שדה התעופה הקרוב ביותר מהצד הספרדי הם בערים ברצלונה (Barcelona El Prat-Josep Tarradellas Airport), גירונה (Girona-Costa Brava Airport) או לידה (Lleida-Alguaire Airport).

להוצאת ויזה לספרד – לחצו כאן.

ביקור במונקו

למונקו גבול פתוח עם צרפת.

 • שדה התעופה הקרוב היותר הוא בעיר ניס.
 • יש להגיע ל-Cote de Azur שמצוי בריביירה הצרפתית ומשם להגיע באוטו.
 • מונקו היא עיר מדינה עם 35,000 תושבים בלבד שכל גודלה כשני קילומטרים.
 • מונקו היא גן עדן לעשירים וכוכבי הוליווד וביקור במונטה קרלו הוא חובה למי שאוהב פאר, יאכטות ובתי קזינו של מיליארדרים.

להוצאת ויזת ETIAS לצרפת – לחצו כאן.

ביקור בסן מרינו

לסן מרינו יש גבול פתוח עם איטליה.

 • שדה התעופה המרכזי הקרוב ביותר הוא שדה התעופה הבינ"ל על שם פרדריקו פליני בעיר רימיני.
 • שדות תעופה נוספים באזור הם בערים אנקונה, בולוניה ופורלי.
 • ניתן להגיע גם בנסיעה שאורכת שעתיים מבולוניה.
 • סן מרינו היא מקום גבוה והררי ויש הטוענים כי היא הרפובליקה העתיקה בעולם.

להוצאת ויזת ETIAS לאיטליה – לחצו כאן.

ביקור בוותיקן

גם לוותיקן יש גבול פתוח עם איטליה.

 • ההגעה לוותיקן דורשת מעבר דרך שדה התעופה על של לאונרדו דה וינצ"י.
 • הוותיקן היא המדינה הקטנה ביותר האירופה והיא כידוע המרכז הרוחני של הקתולים וביתו של האפיפיור.
 • הוותיקן נחשבת לאחד המקומות המתויירים ביותר בעולם ויש בה אמנות וארכיטקטורה עתיקה.

גם פה, כמו בכל שאר המיקרו מדינות, נדרש הETIAS מתוקף המעבר במדינות הסמוכות.

להוצאת ויזת ETIAS לאיטליה – לחצו כאן.

ביקור במלטה

 • למלטה אכן יש שדה תעופה בשם שדה התעופה ולטה Valletta.
 • מלטה מורכבת מ6 איים ליד סיצילה.
 • מלטה ידועה בשווקי הדגים שלה, בנופים הפראיים שלה ומומלצת לביקור באביב או בסתיו, על מנת להימנע מעונת תיירות צפופה.

להוצאת ויזת ETIAS למלטה – לחצו כאן.

ביקור בליכטנשטיין

לליכטנשטיין אין שדה תעופה משלה.

 • שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא בשוויצריה ונקרא Gallen-Altenrhein Airport.
 • ליכטנשטיין מצויה בלב הרי האלפים בין אוסטריה לשוויצריה וכל אורכה 25 קילומטרים.
 • על אף גודלה, ליכטנשטיין היא מהמדינות העשירות בעולם.

להוצאת ויזת ETIAS לליכטנשטיין – לחצו כאן.

יש לציין כי למי שיש בידיו אזרחות של אחת ממדינות אלה, לא יהיה צורך להוציא ETIAS ולא תוגבל תנועתו בכלל מדינות שנגן.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.