1.4 מיליארד אנשים יידרשו להגיש בקשה לויזת ETIAS לפני נסיעה לאיחוד האירופי

מטיילים ישראלים שמחכים לתור שלהם בשדה תעופה

בקרוב תיכנס לתוקף מערכת חדשה באירופה התדרוש הרשאה מיוחדת ממטיילים מסביב לעולם על מנת שיוכלו להיכנס לאזור שנגן שבאירופה. על מי תשפיע המערכת החדשה ומתי היא תכנס לתוקף? לכל המידע הנדרש המשיכו לקרוא.

על מי תשפיע הרשאת ETIAS החדשה?

מטיילים מ-63 מדינות בעולם, אשר יכולים להגיע לאזור שנגן ללא ויזה, יידרשו להוציא אישור מיוחד לפני הנסיעה שלהם לכל אחת מ-26 המדינות המשתייכות לאזור לאחר מאי 2025, כאשר הרשאת ה-ETIAS (מערכת מידע והרשאות אירופאית לנסיעות) צפויה להיכנס לתוקף.

הדרישה החדשה הזאת עלולה להשפיע על 1.4 מטיילים שעד כה לא נדרשו להוציא ויזה לנסיעות לאיחוד האירופי.

"סביבות 1.4 מיליארד אנשים ממעל 60 מדינות מסביב לעולם נהנים מנסיעות ללא ויזה לאיחוד האירופי," כך טענו סוכנות הגבולות ומשמר החופים האירופאית בהודעה לעיתונות שיצאה באוקטובר בשנה שעברה.

תאריך כניסת השיטה החדשה לתוקף

בזמנו, הסוכנות טענה שהתוכנית תצא לפועל באופן מלא עד לסוף שנת 2024. עם זאת, כעת התאריך נדחה למאי 2025, כיוון שרשויות האיחוד האירופאי שהיו אחראיות על הקמת התוכנית והפונקציונאליות שלה לא הצליחו להספיק להגיע לתאריך היעד עם היעדים הנדרשים על מנת שהתוכנית תוכל לפעול לפני 2025.

"הסוכנות האירופאית לניהול התפעולי של מערכות טכנולוגיית מידע בקנה מידה גדול בתחום החירות, הביטחון, והצדק (eu – LISA) אחראית על פיתוח המערכת. ETIAS צפויה להיות פעילה במאי 2025. תקנת ה-ETIAS מאפשרת אמצעי מעבר על מנת להבטיח הוצאה לפועל חלקה למערכת," כך נאמר בהודעה של הוועדה האירופאית ביחס ל-ETIAS והתאריך בו זה לבסוף ייכנס לתוקף.

>> האיחוד האירופי דוחה את תחילת ה-ETIAS

תהליך קבלת הרשאת ה-ETIAS

הגשת הבקשה ל-ETIAS יהיה תהליך פשוט ומהיר. בעוד שרבים השוו את התוכנית לזו של שיטת הויזה המוכרת והמקובלת, האמת היא שתהליכי הגשת הבקשה קלים בהרבה מתהליכי בקשת ויזה.

מטיילים המגישים בקשבה ל-ETIAS יידרשו למלא טופס מקוון, בו יספקו מידע על זהותם, מטרת הנסיעה, ובדיקת רקע למטרות ביטחוניות, בנוסף להעלאת העתק סרוק של הדרכון שלהם ותמונה ביומטרית דיגיטלית.

בנוסף, מטיילים יידרשו לשלם אגרה סמלית בעת הגשת הבקשה ומילוי הטופס. בכל אופן, הם לא יידרשו לגשת לשגרירות, לתת טביעות אצבע, או להגיע לראיון.

ברגע שהיא תאושר, הרשאת ה-ETIAS תהיה בתוקף לפרק זמן התחלתי של שלוש שנים או עד שדרכונו של המועמד פג תוקף, המוקדם מבניהם. הודעת האישור נשלחת לדואר האלקטרוני של כל מועמד, ואז עליה להיות מוצגת לקציני גבול, בגרסה דיגיטלית או מודפסת, בעת נסיעה לאזור שנגן.

לסיכום

בריטים, אמריקאים, קנדים, אלבנים, גיאורגים, ועוד יהיו בין אלו שיידרשו לקבל הרשאה זו לפני הקיץ של השנה הבאה. יחד עם זאת, האיחוד האירופי לא יהיה הגוף הראשון בעולם המפעיל מערכת כזו למטיילים שאינם צריכים ויזה לכניסה. למספר מדינות אחרות יש מערכות דומות בפעילות, כולל ארצות הברית, המפעילה את ה -ESTA המדובר.

בריטניה התחילה גם היא לעבוד עם מערכת דומה, ששמה כרגע הוא UK ETA. בהודעה על החלטה זו, משרד הפנים הבריטי הצהיר שיהיו קרוב ל – 30 מיליון בקשות יועבדו כל שנה דרך מערכת זו.

חזרה לחלק ספציפי במאמר
שתפו את המאמר
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of ויזה לאירופה ETIAS
ויזה לאירופה ETIAS
אתר זה, מטרתו להעביר לישראלים מידע עדכני ומפורט אודות ETIAS, אזור שנגן, וכל דבר הקשור בדרישות המתחדשות לתהליך הכניסה לאירופה. באתר זה עוקבים אחר כלל ההתפתחויות בתחום הויזות, הדרכונים ומגוון סוגי האשרות שהייה באמצעות המדיות השונות. צוות המחקר שלנו מורכב מאנשים עם רקע והבנה פורמלית בתחום המעבר בין מדינות שיודעים לדלות את הפרטים החיוניים להבנת תמונת המצב המשתנה בגבולות אירופה מתוך החומר המתפרסם באתרי החדשות המגוונים. היכולת להרכיב תמונה נהירה וברורה של המצב, ולנסח את הממצאים בכתב באופן פשוט והחד משמעי, נסמכת על מחקר מתמשך ואינטנסיבי.